Publicite

DELFI: Tempulli i Apollonit

DELFI: Tempulli i Apollonit, zoti i dritës, i harmonisë, “hormon/fara” e krejt gjallesave të kësaj tokë e përeth saj, normal zuri pozicionin...DELFI: Tempulli i Apollonit, zoti i dritës, i harmonisë, “hormon/fara” e krejt gjallesave të kësaj tokë e përeth saj, normal zuri pozicionin më të rëndësishëm dhe më të spikatur në botën  e lashtë para-helene, e cila daton në shekullin e 4 pes. Dhe ky është tempulli i tretë i ndërtuar në të njëjtin vend, pas asaj përkushtuar perëndeshës Athena rreth shekullit të VII para Krishtit.

Ajo që na bën të ndalemi sërish mbi këtë emërtim të këtij tempulli nga më të lashtët pellazge, është vet origjina burimi i dritës diellore nga: PAlb *delwa = Dritë / Diell; (Del/Ba; dritë; 'beh' dhe 'zbeh'), pra, është pikërisht kjo fjalë e lashtë 'pellazgo-shqipe' e cila në formën  e saj nga më shkencoret njohur në gjuhësi, sjell: Delwa; Delba > Delbi = Delfi => Vend i shenjtë atribouar dritës hyjnore birit të tij: 'ABYLLON / APOLLON'

'Delphi', qyteti antik dhe selia e tempullit dhe orakullit më të rëndësishëm i Apollonit. (i njohur sot si grek) në territorin e Phocis në shpatin e pjerrët të malit Parnasus, rreth 10 km nga Gjiri i Korintit, një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që prej vitit 1987 - flet shqip, e normal ky tempull i përket asaj kulture nga më të lashtat ‘pellazgo - iliro shqiptare’. 

Ps: Shkencërisht kemi të njohur se: "The w- series represent the lost letter /F/ (digamma). It is pronounced as /β/ or /φ/ (/v/ or /f/ respectively). In modern Grek it is usually expressed with a ‘consonantal’ /u/. For example, ‘αυγό’= ‘avgo’ but ‘αυτός’= ‘aftos.’

Shqip: Seritë e fjalëve me 'w' përfaqësojnë shkronjën e humbur / F / (digamma). Eshtë e shprehur si / β / ose / φ / (/ v / ose /f / respektivisht).  E cila në greqishten moderne zakonisht shprehet me një 'konsonante' / υ /. Për shembull, 'Αυγό' = 'avgo', por edhe 'αυτός' = 'aftos'. 

Si rezultat i kesaj kemi: *Delwa = Delba; Delbi = Delfi - Tempull përkushtuar dritës: Yllore; Abyllon > Apollon.

Aleksander Hasanas

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: DELFI: Tempulli i Apollonit
DELFI: Tempulli i Apollonit
https://1.bp.blogspot.com/-8oO6ItgelgY/Xw2M0AWNGvI/AAAAAAAADEE/N79H9c0Y85A6QJXqRxcYCzFEnq8wMzZ-wCLcBGAsYHQ/s320/20200714_123605.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8oO6ItgelgY/Xw2M0AWNGvI/AAAAAAAADEE/N79H9c0Y85A6QJXqRxcYCzFEnq8wMzZ-wCLcBGAsYHQ/s72-c/20200714_123605.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/delfi-tempulli-i-apollonit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/delfi-tempulli-i-apollonit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy