Publicite

EMATHIA ËSHTË MATI ,KRYEQËNDRA E MATIT KA QËNË , PELE.VENDLINDJA E ALEKSANDRIT TE MADHË

EMATHIA ËSHTË MATI ,KRYEQËNDRA E MATIT KA QËNË , PELE.VENDLINDJA E ALEKSANDRIT TE MADHË SIPAS STUDIMEVE DHE TË DHËNËVE QË NA SJELL , WASSA E...EMATHIA ËSHTË MATI ,KRYEQËNDRA E MATIT KA QËNË , PELE.VENDLINDJA E ALEKSANDRIT TE MADHË

SIPAS STUDIMEVE DHE TË DHËNËVE QË NA SJELL , WASSA EFFENDI (PASHKO VASA)
NE LIBRIN E TIJ SHQIPERIA DHE SHQIPTARËT

Pra emathia ishte ai vend midis maleve
Shqipëris midis Dibrës, Krujës dhe Miridites,
Që quhet edhe sot  Mathia. kjo
Emri Mathia u bë vendi në të cilin rrjedh
duke pasur parasysh lumin, i cili quhet Mathia
midis Epidamne (Durazzo) dhe Scodra (Scutari)që derdhet në Detin Adriatik 
Në afërsi të Mathia ju gjithashtu mund të gjeni
Kjo ishte një fushë e madhe me gërmadha, dhe mund të shihni një ,
kullë e rrumbullakët, e cila quhet gjerësisht Pella.
Pse duhet të supozohet se Mathia dhe
Emathien janë i njëjti vend, dhe se Pella është kryesori
ishte qyteti i ketij vendi? Ne e dimë se popujt antikë nëse ata e lanë vendin e tyre të mëparshëm të vendbanimit në
 kërkim vëndeve  të reja, ky është emri i origjinalit duke pasur parasysh vendbanimin e tyre dhe gjithashtu nëse ata banojnë në
rezidencat e reja ndërtesa të reja urbane, edhe kjo.Vendosni emrat e qyteteve të tyre të vjetra të braktisura.
Ne gjithashtu e dimë se Caranus, shokët e tij dhe Pasardhësit e tij jo vetëm që zënë emathia por që ata kalojnë përmes rregullit të tyre hap pas hapi Urtësia dhe trimëria vazhduan të zgjerohen, dhe si ata ishin të moderuar në fitoret e tyre, përfshirë ato Njerëzit që i nënshtruan ata trajtoheshin si vëllezër.
Pra, asgjë nuk e mbyll mundësinë e pranimit
nga ai emri Emathien përfundimisht për tërë
territori i pushtuar u bë i përgjithshëm dhe ai
Pella, të cilën gjeografët vendosen  afër  loniki, është një qytet, i cili më vonë me magji u be nga Mbretërit Donian të cilët  janë ndërtuar dhe emrat e tyre jan marrë nga ajo peletë e cila ishte djepi origjinal ishte fuqia e tyre. Emri Maqedoni erdhi vetëm më vonë dhënë vendit që e përshkoi Aleksandri i Madh gjeniu ushtarak i cilo  u bë i famshëm.

Ne sigurisht nuk duam ta themi kundër
sipas mendimit tonë të përshkruar më lart, nuk është e mundur të hidhet poshtë 
thjesht duam të japim fakte, thjesht duam
numëroni vëzhgimet dhe nxirrni përfundimet prej tyre, që na jep koincidencën e emrit, zakoneve, të , karakteri i njerëzve të pranishëm
Emri i rrethit i Mathia, me emrin, zakonet,
imponuar nga  zakonet e maqedonasve antikë. Që Shkenca mund të lihet në vëzhgimet tona për të zbuluar të vërtetën dhe pasojat e nxjerrë prej tyre.
Gjeni atë në shekullin VII para Krishtit
ne një mbret i maqedonasve Philip I, i mundshëm një pasardhës i drejtpërdrejtë i Caranus dhe e njëjta Eropus në vijim. Në fund të po këtij Shekulli takojmë një mbret të Epireve, Alcon dhe në fillim të 6-të një mbret maqedonas, Alexan djali i Amyntas, lajmëtari që ishte me të u vra sepse kundërshtuan virtytin e grave kishte kaluar Në shekullin V, ajo epokë e Perikli, në të cilin lavdia e Greqisë është më e ndritshme rrezatuar, ne shohim një mbret maqedonas Perdiccas,i cili ishte në luftë me Sitalces, mbretin e Thrakës. në
atë kohë Maqedonia ishte tashmë një e fuqishme dhe e jashtme
mbretëria e shtrirë e maqedonesve antik shtirhej pikërisht ne rrethin e Matit me kryeqënder Pele ..

Wassa Effendi 
Pashko Vasa .


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: EMATHIA ËSHTË MATI ,KRYEQËNDRA E MATIT KA QËNË , PELE.VENDLINDJA E ALEKSANDRIT TE MADHË
EMATHIA ËSHTË MATI ,KRYEQËNDRA E MATIT KA QËNË , PELE.VENDLINDJA E ALEKSANDRIT TE MADHË
https://1.bp.blogspot.com/-N_b0sasZ-5k/Xv4_j81WMoI/AAAAAAAACvo/OXQ0Bx6tJMgGL54ohlyJ4M8RFooZ0WrnACK4BGAsYHg/s320/20200702_221140.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-N_b0sasZ-5k/Xv4_j81WMoI/AAAAAAAACvo/OXQ0Bx6tJMgGL54ohlyJ4M8RFooZ0WrnACK4BGAsYHg/s72-c/20200702_221140.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/emathia-eshte-mati-kryeqendra-e-matit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/emathia-eshte-mati-kryeqendra-e-matit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy