Publicite

Erdogan: Vendimi për Kishën e Sofisë për ta kthyer xhami, për të drejtat dhe dëshirat e kombit

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha dje se vendimi i vendit të tij për statusin e Ajasofjas ka të bëjë me të drejt...Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha dje se vendimi i vendit të tij për statusin e Ajasofjas ka të bëjë me të drejtat dhe dëshirat e kombit turk.

“Ne nuk e miratuam këtë vendim duke shikuar se kush, çfarë tha, por duke shikuar se cilat janë të drejtat tona dhe çfarë dëshiron kombi ynë”, tha Erdogan në video-fjalimin e tij me rastin e hapjes së urës më të lartë të vendit, Urës Beğendik, në provincën juglindore Siirt.

Erdoğan tha se njerëzit që nuk kanë bërë asgjë “për të parandaluar armiqësinë ndaj Islamit në vendet e tyre” po sulmojnë “vullnetin e Turqisë për të ushtruar të drejtat sovrane”.

Ai gjithashtu përshëndeti suksesin e Turqisë kundër organizatave terroriste dhe “elementeve tjera zullumqare”.
Erdogan tha se vendi ka hyrë në një fazë në të cilën nuk përballet më me marionetat, por me ata që qëndrojnë pas marionetave, duke shtuar se nuk do të funksionojnë as organizatat terroriste, as agjendat joproduktive apo kurthet e tjera.

“Ne jo vetëm që kemi mposhtur organizatat terroriste që përpiqen të rrethojnë kufijtë tanë, por gjithashtu kemi krijuar një linjë shumë të thellë të sigurisë në tokë dhe në det”, shtoi Erdoğan, shkruan Anadolu Agency.

Ura Beğendik ka një gjatësi prej 450 metrash dhe është e lartë 165 metra lidh rajonet Van-Tatvan-Bitlis dhe Siirt-Mardin-Batman të Turqisë.

Ura do të zvogëlojë kohën e udhëtimit nga Vani në qarkun Pervari në Siirt nga pesë orë në dy orë.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Erdogan: Vendimi për Kishën e Sofisë për ta kthyer xhami, për të drejtat dhe dëshirat e kombit
Erdogan: Vendimi për Kishën e Sofisë për ta kthyer xhami, për të drejtat dhe dëshirat e kombit
https://1.bp.blogspot.com/-_zUmGjhJHE0/Xw8m25tljJI/AAAAAAAADE8/odx3ZLl06PokyqyRPxmKxagJVQU2ZbwugCLcBGAsYHQ/s320/20200715_175421.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_zUmGjhJHE0/Xw8m25tljJI/AAAAAAAADE8/odx3ZLl06PokyqyRPxmKxagJVQU2ZbwugCLcBGAsYHQ/s72-c/20200715_175421.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/erdogan-vendimi-per-kishen-e-sofise-per.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/erdogan-vendimi-per-kishen-e-sofise-per.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy