Publicite

Gjurmët më të hershme të ilirve në gadishullin ilirik

Gjurmet me te hershme te ilireve ne Ballkan Te dhenat e nxjerra nga shkrimet e autoreve te lashte e cojne origjinen e Ilireve ta kerkojme me...Gjurmet me te hershme te ilireve ne Ballkan

Te dhenat e nxjerra nga shkrimet e autoreve te lashte e cojne origjinen e Ilireve ta kerkojme me heret se shek VI p.e.s.Kto te dhena I cojne Iliret si popull qe ka ekzistuar qysh ne shek e XIV p e.s,pra ky popull del ekzistent dhe ne Luften e Trojes.Ne veprat "Iliada dhe Odisea", Homeri le te kuptohet se lufta nuk eshte bere vetem midis fiseve greke por ne te ka qene dhe dikush tjeter.Kjo duket ne nje pjese ku thote:"Nese Akili do te ishte grek,si do te luftonte kunder popullit te vet?
Kesaj te dhene I bashkohet dhe legjenda e krijimit te Butrintit.Sipas kesaj legjende,"Nje burre plak I mencur dhe I urte per te shpetuar nga lufta vendos te largohet nga Troja me nje buall,pasi ben nje rruge te gjate ai gjen nje vend te pershtatshem me kushte klimatike vendos te krijoje nje nje qytet dhe per nder te buallit qe e solli aty ia vendos emrin "BUTHROT"dhe ky qytet gjendet sot ne Shqiperi  dhe ka emrin Butrint. Vet fjala BUTHROT do te thote buall.Megjithate kto jane thjesht hipoteza te pa vertetuara nga arkeologjia dhe te dhenat e vertetuara I cojne Iliret si popull ekzistent qe nga shek VI p.e.s.Pavaresisht gjithcaje kjo ceshtje kerkon vemendje me te madhe nga Instituti I Arkeologjise dhe Ministria e Mbrojtjes dhe Kultures.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gjurmët më të hershme të ilirve në gadishullin ilirik
Gjurmët më të hershme të ilirve në gadishullin ilirik
https://1.bp.blogspot.com/-9klYDX4IfEk/XxrDJMctebI/AAAAAAAADUc/D0WSffQyGO01rmvGvUNP0jqBaKx5mOEfwCLcBGAsYHQ/s320/20200724_131517.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-9klYDX4IfEk/XxrDJMctebI/AAAAAAAADUc/D0WSffQyGO01rmvGvUNP0jqBaKx5mOEfwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200724_131517.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/gjurmet-me-te-hershme-te-ilirve-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/gjurmet-me-te-hershme-te-ilirve-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy