Publicite

Gorgo, Mbretëresha e Spartës

Gorgo, Mbretëresha e Spartës ! Vetëm grat shqiptare lindin Trima 🙂❤️   “Burrat trima lindin dhe rriten vetëm nga nënat trimëresha”, thotë n...


Gorgo, Mbretëresha e Spartës !

Vetëm grat shqiptare lindin Trima 🙂❤️

  “Burrat trima lindin dhe rriten vetëm nga nënat trimëresha”, thotë një fjalë e popullit. 

Aristidh Kola, jep disa fjalë spartane, pra dore dhe i krahason me gjuhën shqipe të arvanitasve.(A.Kola, Arvanitët…, f.)

Lakonike  shqip Laros -lara, Balios-bala Ekso-vathia-vath ku futen delet,  kalarines -kaloj, Irenes -i ri që ishin ushtarakët e rinj të Spartës Vagaron -i vakët.

She is also noted as one of the few female historical figures actually named by Herodotus, and was known for her political judgment and wisdom.

Ajo është shquar  si një nga të paktat figura historike femra të quajtur në të vërtetë nga Herodoti , dhe ishte e njohur për gjykimin dhe mençurinë e saj politike. 

Gorgo ishte vajza e vetme e mbretit Cleomeni I të Spartës (520-490). Ajo është gjithashtu trashëgimtari i tij. Sparta kishte një palë mbretër trashëgues. Një nga familjet në pushtet është Agiada. Kjo është familja, së cilës i përket Gorgo.

Gorgo ( / ɡ ɔːr ɡ oʊ / ; fl. 480 para Krishtit) ishte një Mbretëreshë e Spartës. Ajo ishte e bija dhe fëmija i vetëm i njohur i Cleomenit I , Mbreti i Spartës (r. 520–490 p.e.s) gjatë shekujve 6 dhe 5 para Krishtit. 

Plutarku citon Mbretëreshën Gorgo si vijon: "Kur u pyet nga një grua nga Attica, 'Pse ju jeni gratë spartane të vetmet që mund të sundojnë burrat?', Ajo tha: 'Sepse ne jemi edhe të vetmet që lindim burra'. "Një version tjetër e ka këtë si", ... disa zonja të huaj, siç do të duket, i thanë asaj që gratë e Lacedemonëve ishin gratë e vetme në botë që mund të qeverisnin burrat; 'Me arsye të mirë,' tha ajo, 'sepse ne jemi gratë e vetme që lindin burra. "" (Jetët e Plutarkut : Likurgus) 

Plutarch quotes Queen Gorgo as follows: "When asked by a woman from Attica, 'Why are you Spartan women the only ones who can rule men?', she said: 'Because we are also the only ones who give birth to men.'" Another version has this as, "...some foreign lady, as it would seem, told her that the women of Lacedaemon were the only women in the world who could rule men; 'With good reason,' she said, 'for we are the only women who bring forth men.'" (Plutarch's Lives: Lycurgus)

 Liebert, Hugh (8 September 2016). Plutarch's Politics: Between City and Empire. Cambridge University Press. pp. 120–121. ISBN 978-1-107-14878-9.

According to Plutarch, before the Battle of Thermopylae, knowing that her husband's death in battle was inevitable, she asked him what to do. Leonidas replied "marry a good man who will treat you well, bear him children, and live a good life".

Sipas Plutarkut , para Betejës së Thermopyle, duke e ditur se vdekja e burrit të saj në betejë ishte e pashmangshme, ajo e pyeti atë se çfarë të bënte. Leonidi u përgjigj "martohuni me një njeri të mirë që do t'ju trajtojë mirë, do t'i lindni fëmijë dhe do të jetoni një jetë të mirë.

 Roberts, Andrew (1 nëntor 2008). Arti i luftës: Komandantët e mëdhenj të botës antike dhe mesjetare 1600 pes - 1600 pas Krishtit . Quercus. faqe 83.

Ajo ishte gruaja e mbretit Leonidas I  i cili luftoi dhe vdiq në Betejën e Thermopylae. Gorgo ishte gjithashtu nëna e mbretit Pleistarchus , djali i saj i vetëm me mbretin Leonidas I.

Ajo është shquar gjithashtu si një nga të paktat figura historike femra të quajtur në të vërtetë nga Herodoti , dhe ishte e njohur për gjykimin dhe mençurinë e saj politike. 

Data e lindjes së saj është e pasigurt, por bazuar në datën e Herodotit, ka shumë të ngjarë të ketë qenë midis 518 dhe 508 para Krishtit ( Histori 5.51).

There are sections where she is present at court or in council and gives advice to the king or the elders

Ka seksione ku ajo është e pranishme në gjykatë ose në këshill dhe jep këshilla për mbretin ose pleqtë. 

Knox, Bernard MacGregor Walker; Bowersock, Glen Warren; Burkert, Walter (1979). Arktouros: Hellenic Studies Presented to Bernard M. W. Knox on the Occasion of His 65th Birthday. Walter de Gruyter. pp. 253–255. ISBN 978-3-11-007798-8.

Dy ngjarje te Herodot tregojnë Gorgo ku jep  këshillë babait të saj Cleomenes I dhe Spartanëve.

The second event that Gorgo aided Sparta was when the Spartans were sent a tablet by Demaratus, who was at the time in Susa, that was hiding a secret message. To which Herodotus says Gorgo was the only person to uncover the hidden message and instructed the Spartans to “scrape the wax away” to find the secret message.

Ngjarja e dytë që Gorgo ndihmoi Spartën ishte kur Spartanëve u dërguan një tabelë nga Demaratus, i cili ishte në atë kohë në Suzë, që po fshihte një mesazh sekret. Për të cilin Herodoti thotë se Gorgo ishte i vetmi person që zbuloi mesazhin e fshehur dhe i udhëzoi Spartanët që të "copëtojnë dyllin" për të gjetur mesazhin sekret. 

 "Herodotus, The Histories, Book 7, chapter 239". www.perseus.tufts.edu. Retrieved 2019-12-23.

Kjo tregon ose se Gorgo ishte menduar shumë nga Herodoti, i cili shpesh linte jashtë emrat e figurave femërore që përfshinte në librat e tij, ose se si gruaja e Leonidas I,me veprimet dhe këshillat e saj ishin gjithnjë e më të dukshme.

Sparta had a system of dual kings, from two rival but related houses, descended allegedly from twin sons of an early king of Sparta

Sparta kishte një sistem mbretërish të dyfishtë, nga dy shtëpi rivale, por të lidhura, që zbritën gjoja nga djem binjakë të një mbreti të hershëm të Spartës.

Jona Lendering (2006-03-31). "Eurypontids and Agiads". Livius.org. Retrieved 2011-07-24.

Një skulpturë që besohet se tregon Gorgo.

https://www.facebook.com/shqipehoxhaaCOMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gorgo, Mbretëresha e Spartës
Gorgo, Mbretëresha e Spartës
https://1.bp.blogspot.com/-iWINogoXHec/XwskQ59fbrI/AAAAAAAADDc/4nU6EV4uQvYaibvOZRM2BoDB9ZJ-jauZgCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1594565549338.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iWINogoXHec/XwskQ59fbrI/AAAAAAAADDc/4nU6EV4uQvYaibvOZRM2BoDB9ZJ-jauZgCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1594565549338.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/gorgo-mbreteresha-e-spartes.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/gorgo-mbreteresha-e-spartes.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy