Publicite

Katedralja e Prishtinës simboli i trashgimisë dymijë vjeçare

Gani Mehmetaj Katedralja e Prishtinës-simbol i trashëgimisë dymijë vjeçare  Katedralja në Prishtinë iu kushtua gruas më të famshme shqiptare...Gani Mehmetaj
Katedralja e Prishtinës-simbol i trashëgimisë dymijë vjeçare 

Katedralja në Prishtinë iu kushtua gruas më të famshme shqiptare të të gjitha kohërave dhe njërës ndër gratë më të famshme në planetin tonë. Katedralja në Prishtinë iu kushtua gruas -shenjtore që u angazhua për pavarësinë e Dardanisë si asnjë personalitet tjetër, shkoi në Uashington deri të presidenti amerikan Bill Klinton, duke iu lutur ta ndihmonte popullin e vuajtur shqiptarë të Dardanisë. Klintoni i premtoi dhe e mbajti fjalën.  
Katedralja në Prishtinë u ngrit të vendin e vet, dardanët -arbërorët-shqiptarët e kishin katedralen para një mijë e pesëqind vjetësh po në këtë qytet, ndërsa e rrënuan turqit me 1680. 
Katedralja një Prishtinë është monument kombëtar, që shënon të kaluarën-rrënjët tona. Me piktura e vitrazhe paraqet historinë dymijë vjeçare të Dardanisë. 
Katedralja në Prishtinë u ndërtua  me paratë tona, është simbol yni, nuk është çiban i huaj, ndërsa kontribuan edhe ata që e kishin emrin Hasan e Hysen, por që ishin shqiptarë me ndjenja sublime kombëtare.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Katedralja e Prishtinës simboli i trashgimisë dymijë vjeçare
Katedralja e Prishtinës simboli i trashgimisë dymijë vjeçare
https://1.bp.blogspot.com/-QwmF8MyG-IQ/Xxq83WEhzWI/AAAAAAAADTs/2f_BPLCs66EAosjGP5Fn1nCPOLtXjlaIQCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1595587671359.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-QwmF8MyG-IQ/Xxq83WEhzWI/AAAAAAAADTs/2f_BPLCs66EAosjGP5Fn1nCPOLtXjlaIQCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1595587671359.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/katedralja-e-prishtines-simboli-i.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/katedralja-e-prishtines-simboli-i.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy