Publicite

KUPTIMI ETIMOLOGJIK I THESALISË

KUPTIMI ETIMOLOGJIK I THESALISE Aleksander Hasanas Thessali – një vend ky i një rajoni të lashtë gjeografik maqedonas dhe një rajon  adminis...KUPTIMI ETIMOLOGJIK I THESALISE

Aleksander Hasanas

Thessali – një vend ky i një rajoni të lashtë gjeografik maqedonas dhe një rajon  administrativ i Greqisë së sotme moderne - Θεσσαλία (Πετθαλία – Petthalía) ky vend i njohur në Odisea e Homerit  me emrin; Aeolia; Αἰολία u bë pjesë e Greqisë moderne në vitin 1881 pas kapitullimit të perandorise turke. 
Ç’do të thotë thesali? 
E para, vume re se Homeri e quan këtë rajon me emrin; Αἰολία Aeolia, për të cilën mendoj se do të thotë; “vend i ulët – ultësirë”, e ulta -Αἰολία. Sepse ky rajon i tillë është, i rrethuar përreth nga malet e larta si Olimpi apo vargmali i Pindit, etj në mes tyre lugina dhe ultësira  e madhe e Trikallas dhe e Larisës formojnë një fushë të rrethuar si një unazë, kjo fushë është shumë pjellore dhe për këtë arsye “Thesalia” është i njohur si "hambar i Greqisë." Ky rajon ende sot, ka prodhimin më të madh bujqësor në vend.

Ky është “Thessar; Thesalia” – pasuri tokësore = vend; Tok –ara – tokë buke,  TOCvend (Dhe; gr. These, θέσι ) i mbushur krejt ara toka të ulta “sheshe” pjellore të begata.

Vini re diçka të hollësishme:
Greq ………….. Shqip ……………..Ang.
Θέσε …<>…….. Set …………..….. Set
Θέση ………….Vend…………….....Seat
Θέσει ….........vë -vend/os………..... Put
Σετ ………..… vendos ……………..Set
Thessalia ky emërtim në gjuhën greke etimologjia e saj e pasigurt, ajo gjendet në shumë harta e shënuar: “Thettalia” …  kujtoj këtu se “settan” nga proto indoeuropiane *sodéyeti  nga *sod, do të thotë: ulet, ulët, vë vendos, (Tok).

Në gjuhën shqipe nga fjala shesh, sheshe (sese) kuptojmë një vend truall “et – es” të rrafshët; shesh, të sheshta, të ulta të drejta,
Vini re gjthashtu tek gjuha shqipe; drasa e sheshte prej druri ku grijmë mishin quhet “ese” ose Tok e rrafshët ashtu si ishte menduar herët në lashtësi nga i pari njeri:

TOK kal.
      1.     Grij mishin me satër mbi një dërrasë ese e rrah mbi të derisa të bëhet i përshtatshëm për qofte. Tok mishin. 

MiliButka @ Gjuha Shqipe
#Aleksandër Hasanas#

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: KUPTIMI ETIMOLOGJIK I THESALISË
KUPTIMI ETIMOLOGJIK I THESALISË
https://1.bp.blogspot.com/-I_LeHrXyIMw/XxGdz6EFEYI/AAAAAAAADLg/6An1CKYYcmk0_-7c5mH6LWr-guXfK6HkgCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1594989944643.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-I_LeHrXyIMw/XxGdz6EFEYI/AAAAAAAADLg/6An1CKYYcmk0_-7c5mH6LWr-guXfK6HkgCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1594989944643.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/kuptimi-etimologjik-i-thesalise.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/kuptimi-etimologjik-i-thesalise.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy