Publicite

Kush ishin Gothët që pushtuan Europen!

KUSH ISHIN GOTHET QE PUSHTUAN EUROPEN! Ne shekullin IV Perandoria Romake ishte ne veshtiresi te madhe pasi nje fuqi e madhe kishte ardhur ng...KUSH ISHIN GOTHET QE PUSHTUAN EUROPEN!

Ne shekullin IV Perandoria Romake ishte ne veshtiresi te madhe pasi nje fuqi e madhe kishte ardhur nga lindja nga Hunet. Dyndja e ketyre te fundit ne Europe shkaktoj shume trazira duke bere qe shume popuj te emigronin nga veshtiresite. Nje nga keta popujt ishin Gothet apo Gotet( barbaret) nje popull qe klasifikoheshin si Gjermanike qe jetonin midis Rumanis dhe Ukraines se sotme. Nje grup i ketyre u detyruan te emigronin drejt Romes me prijesin e tyre Alrik per tu kerkuar nje toke ku te jetonin sepse ishin ne zi buke por perandoria Romake e cila drejtohej nga Ravena nuk u dha zgjidhje qe kshu Gothet pasi e kishin rrethuar qytetin e perjetshem Romen e shkatruan ate dhe me pas u hodhen per ne France nga ku pushtuan gadishullin Iberik duke formuar Mbreterine Visigote te cilen e mbajten deri nga shekulli i VIII pasi u pushtuan nga Kalifati Islamik.  Pas renies se Hunve nje tjeter grup i Gothve  te drejtuar nga Teodorik i Madhe emigroj ne Ballkan nga ku pushtoj gjithe Italine dhe formoj mbreterine Ostrogothe te cilen e humben pak vite me vone nga Perandoria Romake e Lindjes. Per here te fundit si popull Gothet u permenden nga shekulli XIV ne Krime. Sipas Historianit Goth Jordanes Gothet vinin nga skandinavia nga Suedia e sotme ku eshte nje ishull me emrin Gothland ( Toka e Gothve). Keta ne histori u quajten si dyndjet barbare te cilet trazuan Europen me sulmet e tyre te deshperuara per te mbijetuar. Pak shekuj me vone do te ishin vellezerit e tyre Vikinget te cilet plackiten kontinentin. Sot nga Gothet ne kemi arkitekturen e tyre qe u perdore nga Europa per katedralet dhe shume ndertesat e tyre te medha qe quhen te stilit Gothik. 

Adrian Illyrian

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kush ishin Gothët që pushtuan Europen!
Kush ishin Gothët që pushtuan Europen!
https://1.bp.blogspot.com/-Ow5cRLQWe5w/XwHgYJylT_I/AAAAAAAAC0o/_sbONA5j1pQN1PTV2DvPe-tE3VpuF8VZQCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1593957256327.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Ow5cRLQWe5w/XwHgYJylT_I/AAAAAAAAC0o/_sbONA5j1pQN1PTV2DvPe-tE3VpuF8VZQCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1593957256327.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/kush-ishin-gothet-qe-pushtuan-europen.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/kush-ishin-gothet-qe-pushtuan-europen.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy