Publicite

LEK ALEK MOLOSI, LEKA I EPIRIT, PËRNDRYSHE EDHE ALEKSANDËR MOLOSI, I UNGJI I LEKËS SË MADH

LEK ALEK MOLOSI, LEKA I EPIRIT, PËRNDRYSHE EDHE ALEKSANDËR MOLOSI, I UNGJI I LEKËS SË MADH ΑΛΕΞΑΝΔΡΟY  ose  ΑΛΕΞ / ALEKASANDËR ose LEK Kjo m...


LEK
ALEK MOLOSI, LEKA I EPIRIT, PËRNDRYSHE EDHE ALEKSANDËR MOLOSI, I UNGJI I LEKËS SË MADH

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟY  ose  ΑΛΕΞ / ALEKASANDËR ose LEK
Kjo monedhë e gjetur në Kalabri, në Tarentum, shfaq një detaj tejet interesant. Krahas Diellit perëndi dhe rrufesë së Deusit, Zeusit Diell, ajo jep edhe emrin “A-LEK-S”. Monedha është prerë për Aleksandër Molosin, Mbretin e Epirit. Ky i fundit ishte vëllai i Olimbisë, së ëmës së Lekës së Madh. E fitoi fronin e Epirit, falë mbrojtjes dhe mbështetjes së Filipit II të Maqedonisë. Ishte ungji i Lekës së Madh.
Kam lexuar herë pas here diskutime kundërshtuese mbi përdorimin gjoja të pasaktë të emrit “Leka i Madh” nga shqiptarët, në vend të emrit të saktë, “Aleksandër i Madh”. Kjo monedhë sjell një dëshmi, një fakt shumë domethënës. Ajo shfaq trajtën e shkurtuar të emrit të Aleksandër Molosit. Në monedhë shkruhet ALEKS. Sot e kësaj dite, shqiptarët përdorin trajtën LEK ose LEKO ose ALEK, ALEKO për emrin Aleksandër; krahas trajtës së shkurtuar, në shqip përdoren si emra personi edhe trajtat e shkurtuara që përmendëm, pra në formë të thjeshtë, e jo vetëm në versionin Aleksandër. Kjo monedhë mban këtë trajtë të shkurtër edhe për faktin tjetër se këto forma mund t’i ketë përdorur Epiri, molosët. Gjithsesi, është një dëshmi e përdorimit të emrit LEK qysh në antikitet. Kjo tregon se kujtesa kombëtare e shqiptarëve, për emrin LEKA I MADH nuk është një sajesë “nacionaliste”, e pakuptimtë, por ajo provohet të ketë qenë ekzistuese, - ashtu si emri, - qysh nga lashtësia.
Thënie për shqiptarët

____________
Calabria
Tarentum. Circa 333-331/0 BC. Hemilitra (Gold, 8 mm, 0.65 g, 7 h), period of Alexander the Molossian, King of Epeiros, 350-330 BC. Radiate head of Helios facing, turned slightly to the left. Rev. ΑΛ / ΕΞ Thunderbolt. De Luynes 1892 (same obverse die). Cf. Fischer-Bossert G3. Cf. HN III 906. Vlasto 1864–5. Vlasto, Alexander, Type 6A, pl.ix, 10. Rare. Some flatness on the obverse, otherwise, about extremely fine.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: LEK ALEK MOLOSI, LEKA I EPIRIT, PËRNDRYSHE EDHE ALEKSANDËR MOLOSI, I UNGJI I LEKËS SË MADH
LEK ALEK MOLOSI, LEKA I EPIRIT, PËRNDRYSHE EDHE ALEKSANDËR MOLOSI, I UNGJI I LEKËS SË MADH
https://1.bp.blogspot.com/-fbH41SErFOs/XwStrJ-aOOI/AAAAAAAAC2s/57Mi215XDPUUKolQQPUXcqVwCjF0BsTQQCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1594141992017.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-fbH41SErFOs/XwStrJ-aOOI/AAAAAAAAC2s/57Mi215XDPUUKolQQPUXcqVwCjF0BsTQQCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1594141992017.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/lek-alek-molosi-leka-i-epirit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/lek-alek-molosi-leka-i-epirit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy