Publicite

Leka i Madh 356 - 323 para Krishtit

Leka i Madh 356 - 323 para erës sonë. Rrënjët gjenetike të Lekës së Madh. Origjina ilire e Aleksandrit të Madh. Origjina familjare e Filipit...Leka i Madh 356 - 323 para erës sonë.

Rrënjët gjenetike të Lekës së Madh.
Origjina ilire e Aleksandrit të Madh. Origjina familjare e Filipit II dhe Olimpisë, prindërit e Lekës që vijnë nga fiset ilire. 
Filipi ishte djali i Euridikës e cila vinte nga fisi ilir i Lynkestëve. Filipi ishte lindur nga një nënë ilire dhe Olimpia nënën dhe babain e kishte ilir. 
Pra.. shkencërisht, Aleksandri i Madh është Ilir (Shqiptar), duke patur parasysh se llogjika na shpie se nëna është ajo që përcakton babain e fëmijës. Aleksandri ishte djali i ilirit Filip, nipit të Lynkestëve dhe ilires Olimpia, bijë e fisit ilir të Epirotëve. Emri i pagëzimit të Aleksandrit ishte Meriamun, një emër që zbërthehet me anë të dialektit gegë të gjuhës shqipe: Mer+iam+un = MER-JAM-UN. Sot shumica e popullit shqiptar të Maqedonisë dhe të Shqipërisë verilindore ende thonë: MEJR JAM UN, që në bazë të gjuhës standarde Shqipe është: MIRË JAM UNË. 
Aleksandri ishte mbajtës i Përkrenares Dybrirëshe të Cjapit, që e kishte traditë dhe trashëgim nga Kryeperëndia e Olimpit të Pellazgëve - Zeusi. Më vonë këtë Përkrenare do ta mbante Pirro i Epirit dhe Gjergj Kastrioti - Skënderbeu. Gjuha që i'u fliste Aleksandri familjarëve dhe miqve të tij ishte ilirishtja (shqipja e sotme e dialektit gegë të Maqedonisë dhe Shqipërisë verilindore). Kurse greqishten Aleksandri e mësoi në rini nga Aristoteli.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Leka i Madh 356 - 323 para Krishtit
Leka i Madh 356 - 323 para Krishtit
https://1.bp.blogspot.com/-i9n5blJIKog/XwGoS3HjdeI/AAAAAAAAC0c/I-GsBGAH8TUFTMQ9C5AlRrwnXbuJs5gawCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1593943892119.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-i9n5blJIKog/XwGoS3HjdeI/AAAAAAAAC0c/I-GsBGAH8TUFTMQ9C5AlRrwnXbuJs5gawCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1593943892119.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/leka-i-madh-356-323-para-krishtit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/leka-i-madh-356-323-para-krishtit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy