Publicite

Mbretëria Ardiane, qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat - ALBANIA

Mbretëria Ardiane, qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat - ALBANIA  Në vitet 1980 u gjetën krejt rastësisht varre antike, mandej një fon...Mbretëria Ardiane, qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat - ALBANIA 

Në vitet 1980 u gjetën krejt rastësisht varre antike, mandej një fontanë e prapë, ajo dukej si një fushë krejt e zakonshme, derisa një grup arkeologësh duke përdorur metoda invasive, hasi në anomali që çuan më pas në një zbulim. Një qytet ilir rreth 2300-2400 vjeçar ka dalë në dritë në zonën e Bushatit në Shkodër, gjatë gërmimeve arkeologjike të ekspeditës shqiptaro-polake. 

Saimir Shpuza në një intervistë për “Gazeta Shqiptare” thotë se lulëzimi i tij u shënua në shekujt 4-2 para erës sonë dhe se me rënien e mbretërisë ilire të Ardianëve, qyteti pësoi rënie graduale deri sa u braktis totalisht. I shtrirë në rreth 20 ha, sipërfaqja e tij është e përafërt me qytetet e tjera të mëdha të zonës si Shkodra dhe Lezha.

[http://gazetashqiptare.al/2018/06/05/saimir-shpuza-mbreteria-ardiane-zbulohet-qyteti-ilir-i-para-2300-vjeteve-ne-bushat/](http://gazetashqiptare.al/2018/06/05/saimir-shpuza-mbreteria-ardiane-zbulohet-qyteti-ilir-i-para-2300-vjeteve-ne-bushat/)

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mbretëria Ardiane, qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat - ALBANIA
Mbretëria Ardiane, qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat - ALBANIA
https://1.bp.blogspot.com/-oTzeTyF4ps0/Xxv9o-b714I/AAAAAAAADU8/2Flq5R0zIzUjNSZr4NxE8jbcJo2-Ug6RACLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1595669784016.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-oTzeTyF4ps0/Xxv9o-b714I/AAAAAAAADU8/2Flq5R0zIzUjNSZr4NxE8jbcJo2-Ug6RACLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1595669784016.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/mbreteria-ardiane-qyteti-ilir-i-para.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/mbreteria-ardiane-qyteti-ilir-i-para.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy