Publicite

Mediat serbe në panik: BE i japin ultimatum Serbisë që të pranoj Kosovën

Mediat serbe në panik: BE i japin ultimatum Serbisë që të pranoj Kosovën Disa media serbe kanë ballina se Bashkimi Europian do t’i dorëzoj S...Mediat serbe në panik: BE i japin ultimatum Serbisë që të pranoj Kosovën

Disa media serbe kanë ballina se Bashkimi Europian do t’i dorëzoj Serbisë të enjten Marko Djuric një propozim marrëveshje gjithëpërfshirëse për Kosovën ku i kërkohet shtetit serb të njohë pavarësinë e Kosovës dhe t’i mundësoj anëtarësimin në OKB,

Mediat serbe Kurir dhe Novosti pretendojnë se sipas tyre, burime të besueshme diplomatike, drejtorit të ashtuquajturës ‘Zyre për Kosovë e Metohi’ të qeverisë së Serbisë do t’i dorëzohet propozimi i marrëveshjes gjithëpërfshirëse që nënkupton de facto pranimin e shtetit siç e quajnë këto media serbe, të rrejshëm.

Delegacionit të Beogradit që udhëton në bisedime me Miroslav Lajcakun dhe përfaqësuesit e qeverisë së Kosovës në Bruksel do t’i dorëzohet ai propozim sipas burimeve të mirinformuar diplomatike, sipas Novosti.

Bashkëbiseduesit e në këto qarqe diplomatike në Bruksel pretendojnë se përmes Përfaqësuesit Special për Ballkanin Perëndimor do të dorëzoj propozimin konfidencial, me kërkesë që i njëjti t’i përcillet Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vucic.

“Ky propozim BE-ja e ka përpiluar pa negociata me asnjërën palë dhe po keqpërdorë praninë e tyre në dialogun teknik. Në tekst i kërkohet po ashtu që Serbia të pranoj edhe anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe organizata ndërkombëtare të tjera” pretendon të ketë thënë burimi medias serbe.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mediat serbe në panik: BE i japin ultimatum Serbisë që të pranoj Kosovën
Mediat serbe në panik: BE i japin ultimatum Serbisë që të pranoj Kosovën
https://1.bp.blogspot.com/-hn1sLrfehgo/XyHbt1m0gSI/AAAAAAAADXo/FQy3u0h8LJ8sak0Nu6TQsW5oqXkFnVc9gCLcBGAsYHQ/s320/20200729_222617.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-hn1sLrfehgo/XyHbt1m0gSI/AAAAAAAADXo/FQy3u0h8LJ8sak0Nu6TQsW5oqXkFnVc9gCLcBGAsYHQ/s72-c/20200729_222617.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/mediat-serbe-ne-panik-be-i-japin.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/mediat-serbe-ne-panik-be-i-japin.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy