Publicite

Serbia është bërë shtet në trojet shqiptare

Serbia është bërë shtet në trojet shqiptare.Serbia i ka borxhë Kosoves territor rreth tri Kosova(1804-1912). Banorët nëpër vendbanimet dhe q...Serbia është bërë shtet në trojet shqiptare.Serbia i ka borxhë Kosoves territor rreth tri Kosova(1804-1912).

Banorët nëpër vendbanimet dhe qytezat e Serbisë para kryengrtjes së parë serbe kanë qenë kryesisht me shumicë turke.Serbë kanë qenë shumë pak.

Në vitin 1783 në periferi të Beogradit kanë qenë 6.000 shtëpi turke dhe 800 shtëpi serbe.Në Beograd shumica e lagjeve i mbanin emrat e nacionaliteteve ( lagj-ja e shqiptarëve ,grekëve,çifutëve,jevgjëve). Më 1784 Kraleva ka patur 89 shtëpi turko-shqiptare.11 serbe.Më 1826 Çupria ka patur 230 shtëpi shumicë turko-shqiptare e pak serbe.

Sipas T.Vukanoviq ,kryesisht edhe në vendbanimet -qytezat tjera në Serbi më shumë kishte popullatë turke, sesa serbe si : Svetozareva Kragujevci,Krushevci,Pozharevci,Paraqini,Smedereva,Uzhica,Çaçaku,Shabaci etj.Sipas historiografisë serbe,shqiptarët e islamizuar janë quajtur turq-musliman .

Ashtu autorët serb shkruajnë kinse shqiptarët nuk kanë luftuar kundër turqëve,por kanë bashkpunuar me ta,për këtë vetë kanë ikur… Serbia e mori Sanxhakun e Beogradit n’fillim të shek.XIX. Kur serbët morën këtë territor, filluan të dëbonin shqiptarët nga sanxhaku i Beogradit dhe lugina e lumit Moravë.

Nga Sanxhaku i Beogradit u dëbuan të paktën 150.000 shqiptarë,që po ta kthesh me numrin e sotëm të rritjes së popullsisë, shkon deri te 1 milionë banorë.Beogradi ka pasur një popullsi të madhe shqiptare, e cila mund të përbënte edhe shumicën e popullsisë në atë kohë.

Më 1833 Serbia i kishte shpërngulur shqiptaret edhe nga 6 nahijet ;të Krushevcit , Paraqinit ,Rozhanjit, SokoBanjës , Timokut dhe Negotinit.Me 1878 Serbia i kishte shpërngulur me dhunë shqiptarët në pjesën Verilindore të Vilajetit të Kosovës ( Sanxhakun e Nishit , Toplicë Pirot, Leskovc , Vranjë etj . Më 1912 Serbia i okupoi dhe ende i mban, Preshevën , Bujanocin ,Medvegjen dhe Sanxhakun. Gjatë dy shekujve të fundit , nga territoret e shtetit serb u dëbuan mbi 2.5 milionë banorë.Po të llogarisim edhe numrin e të vrarëve më atë të dëbuarve , sot mund të bënin një popullsi prej 15 milionë shqiptarë .30 milionë në Ballkan .

Ashtu në Turqi numri mund të jetë 10-20 milionë shqiptarë . Këto fakte nuk ja thanë serbisë dhe B. Ndërkombëtare ,asnjë intelektual e historian dhe asnjë politkan e deputet .

Literatura: – Tatomir Vukanovič -Naselja u Srbiji u doba prvog srspkog ustanka 1804 -1813 , Vranje 1975. – Elena Kocaqi Levanti Planet për Zhdukjen e Shqiptarëve Si u krijua Greqia dhe Serbia në trojet shpiptare, shtypur : EMAL – Kosovo nekad i danas – Kosova dikur e sot , Beograd 1973. – Feliks Kanic , Srbia Zemlja i Stanovništvo, Beograd 1986.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Serbia është bërë shtet në trojet shqiptare
Serbia është bërë shtet në trojet shqiptare
https://1.bp.blogspot.com/-QVF4f0GmMu0/XyKn1O6j0tI/AAAAAAAADYA/95pDOFmaPLQY5AgR0xAtWV5S7pHyc5k7ACLcBGAsYHQ/s320/20200730_125737.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-QVF4f0GmMu0/XyKn1O6j0tI/AAAAAAAADYA/95pDOFmaPLQY5AgR0xAtWV5S7pHyc5k7ACLcBGAsYHQ/s72-c/20200730_125737.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/serbia-eshte-bere-shtet-ne-trojet.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/serbia-eshte-bere-shtet-ne-trojet.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy