Publicite

Shqipëri, na raftë pika! Nga Fahri Xharra

Shqipëri, na raft pika! Nga Fahri Xharra Jemi dhe nuk jemi ; po kallet Shqipëria dhe po heshtet. Shqipëria ka marrur flakë, flake e cila nuk...Shqipëri, na raft pika!

Nga Fahri Xharra

Jemi dhe nuk jemi ; po kallet Shqipëria dhe po heshtet. Shqipëria ka marrur flakë, flake e cila nuk ka të ndalur. Zjarri i madh e ka kapluar Shqipërinë dhe nënëlokja heshtë ; heshtë edhe Mali i Tomorrit, heshtë malësia e Shkodrës, heshtë malësia e Gjakovës, heshtë Shkumbini, heshtë Korça, heshtë Skrapari, heshtë Vlora heshtë gjuha shqipe; heshtë lashtësia ! Po digjet Shqipëria !

Mos pyetni pse. E dini vet, pse kjo heshtje . Jeni dëshmitarë të heshtjes mbarëshqiptare. Jemi dëshmitarë të frigës mbarëshqiptare; nuk kemi më burra të nderit, te mendjes dhe te pendes qe i dalin zot kësaj nënë që po mbet velem si fosile e së kaluarës .

Ore, ju nuk shini se ç`po ndodhë me shqiptarinë? Jeni verbuar ! Jeni shurdhuar! Ju kanë lënë mëndet?

Si munden një grusht matrapazësh që nuk kanë as po as jo në kokën e tyre, që ta shkrryejnë Nënën e Madhe ?

-0, si nuk kam një grusht të fortë, t’i bij mu në zemër malit që s’bëzanë, ta dij dhe ai se ç’domethanë i dobët dhe tradhtarë ? Shqipëri, ku i ke bijtë e tu me të cilët krenoheshe, që tani ta sjellin turpin ?

“Shqipëria hesht. Edhe pse përditë mbi lëkurë të saj, në lojë varrimtare, Por më rren shaka, shpresa gënjeshtare.”

Shqipëri më dukesh se je n`agoni si një vigane e lodhur ; të lodhën bijtë e tu, të lodhi mashtrimi i bijve të tu. Të lodhi heshtja, të lodhi mungesa e pendës që nuk di të shkruan .

Bota po tallet me ty, e ti hesht ! E di ti e mjera Shqipëri që bijtë e tu për një grusht eurosh po të shkallmojnë, po të dërmojnë, po të grimcojnë, po të hedhin në shportën e harresës përfundimtare.!

“Shqiptarët heshtin – dhe në heshtje qesh. E vetëm dikush vuen – dhe në vuejtje vdes.

Po ai dikushi, kur? heu! kur ka për t’u qesh? Apo ndoshta duhet ma parë të vdes?

O burrani, a e dini që jemi në krizë kombëtare ?

Ju gratë shqiptare të pendës, ju ka zënë gjumi ? Dhe ju të rriturit fleni, ne gjumin e ëndrrave të pa shpresa ? Mjerë fëmijët tanë që ende nuk kanë mësuar të lexojnë dhe të shohin të ardhmen e tyre të humbur ! (fxh )

Shqipëri ! a nuk e sheh që po luhet një lojë mjaft e ulët kundër imazhit tonë këto kohë në Europë duke u rrekur të na e ngecin neve tërë përgjegjësinë e kaosit botëror që po mësyn Europën; duke lënë kështu në hije vatra shumë më tepër të rrezikshme si Sanxhaku, Bosnja, si dhe vetë Turqinë Gjithmonë ne do na i ngecin të këqijat”

– 0, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Tradhtarit, që tradhton, mu në zemër me ia njesh! Ta shoh si dridhet nga grusht’ i dëshpërimit E unë të kënaqem, të kënaqem kur të shoh krenare .

Thirrje për të pabesët :“Ikni sa më parë, sa më larg, sa më tepër, mundësisht të gjithë. Hiç mos u sëkëlldisni se shqiptarët pakësohen dhe Shqipëria zvogëlohet. Shqipëria nuk ka qenë kurrë më e vogël se e ka merituar. Shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më pak se kanë mundur të jenë. E ç’ju duhen Lugina e Vjosës, Korabi, Cukali, Karavastaja, Tomorri, Devolli, Naimi, Noli, Lasgushi, Kadarea. (nga Edison Ypi )

E njëjta gjë në mos me e zgjatë asnjë dakikë edhe në Kosovë: Ik nga Kosova. Më këmbë, me vrap, me autobus, me furgon. Bjeri nga të mundesh; nga Serbia, nga Hungaria, Rusia, Kina, Indonesia, vetëm ik. Ik edhe nga Maqedonia perëndimore :mësyeja nga e ke më lehtë nga Greqia, Turkija. Se edhe atje e fëlliqet “

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Shqipëri, na raftë pika! Nga Fahri Xharra
Shqipëri, na raftë pika! Nga Fahri Xharra
https://1.bp.blogspot.com/-1Mb70mjJBC0/XxQbf2vrx6I/AAAAAAAADOo/Qm6xT9FnZlgESV6VBO0Sg8hKaBv3NLUnwCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1595153124211.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-1Mb70mjJBC0/XxQbf2vrx6I/AAAAAAAADOo/Qm6xT9FnZlgESV6VBO0Sg8hKaBv3NLUnwCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1595153124211.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/shqiperi-na-rafte-pika-nga-fahri-xharra.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/shqiperi-na-rafte-pika-nga-fahri-xharra.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy