Publicite

Varret pellazge- Lyciane në rrënojat e qytetit të lashtë Myra në Turqi !

Shkruan: Shqipe HOXHA Duke ju referuar studjuesit R.Angely na dalin shume popuj dhe rajone ku flitej gjuha Pellasge. Kjo gjuhe nuk perfshihe...Shkruan: Shqipe HOXHA

Duke ju referuar studjuesit R.Angely na dalin shume popuj dhe rajone ku flitej gjuha Pellasge. Kjo gjuhe nuk perfshihej vetem ne rajonet Ballkanike por dhe me gjere. Ajo flitej dhe nga popujte qe jetonin ne Azine e Vogel (Turqine e sotme) dhe ne gadishullin Apenin ( Itali). Keshtu Engely pohon: “..Gjuha e folur Pellazgjike edhe pse ngado eshtë e njejte, zakonisht cilesohet nepermjet emrave të viseve dhe vendeve ku ajo flitet si: Argjiane, Ariane, Maqedonishte, Epirote, Iliriane, Frigjiane, Kariane, Lidiane, Likaoniane, Etruske, Oske, Fenikiane, Venete, Ligure,

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Varret pellazge- Lyciane në rrënojat e qytetit të lashtë Myra në Turqi !
Varret pellazge- Lyciane në rrënojat e qytetit të lashtë Myra në Turqi !
https://1.bp.blogspot.com/-qnXX87TTwHI/XyG5d23kihI/AAAAAAAADXc/IopUEiXnW50cdLDW_qIJ0GDh21-uTlxBwCLcBGAsYHQ/s320/20200729_200050.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-qnXX87TTwHI/XyG5d23kihI/AAAAAAAADXc/IopUEiXnW50cdLDW_qIJ0GDh21-uTlxBwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200729_200050.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/varret-pellazge-lyciane-ne-rrenojat-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/varret-pellazge-lyciane-ne-rrenojat-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy