Publicite

Vulin: Gjermania po i armatos terroristët shqiptarë, e gjithë bota duhet të shqetësohet

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka dhënë dritën e gjelbër për ta armatosur Kosovën, ka raportuar mediumi rus, Sputnik. Pas kësaj ka reag...Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka dhënë dritën e gjelbër për ta armatosur Kosovën, ka raportuar mediumi rus, Sputnik. Pas kësaj ka reaguar ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin.

Vulin ka thënë se armatosaja e ushtrisë së Kosovës nga ana e Gjermanisë është shkelje e ligjieve ndërkombëtare dhe mesazh për Serbinë, transmeton Gazeta Sinjali.

Ai ka thënë se “t’u japësh armë terroristëve shqiptarë, udhëheqësit e të cilëve kanë aktakuza nga Haga për krime lufte, dhe të shpresosh për paqe dhe stabilitet në rajon është ose hipokrizi, ose çmenduri”

“Kur Gjermania tregon forcën ushtarake, e gjithë bota duhet të shqetësohet për të ardhmen e saj. Historia po përsëritet”, tha Vulin.

Sipas mediumit rus, autoritetet në Prishtinë kanë negociuar prej muajsh me shërbimet e inteligjencës gjermane për prokurimin e topave dhe sistemeve të raketave antitank për ushtrinë e Kosovës, dhe përqendrimi i tyre është në plotësimin e armëve të vogla dhe armë moderne të këmbësorisë.

Me armatimin e Kosovës, sipas Sputnikut Gjermania po i shkel rregullat dhe ligjet e veta, sepse dispozita e vitit 1971 e ndalon në parim eksportimin e armëve në vendet që nuk janë anëtare të NATO-s.

Shqiptarët e Kosovës deri më tani, shkruan Sputnik, kanë shpenzuar rreth 170 milionë euro në Gjermani për blerjen e armëve, pajisjeve dhe trainimit të anëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe po negociojnë blerjen e pushkëve automatike gjermane G-36 (Heckler dhe Koch) dhe tankeve Leopard 2.

COMMENTS

BLOGGER: 1
Loading...

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Vulin: Gjermania po i armatos terroristët shqiptarë, e gjithë bota duhet të shqetësohet
Vulin: Gjermania po i armatos terroristët shqiptarë, e gjithë bota duhet të shqetësohet
https://1.bp.blogspot.com/-d3j60XC6zZk/Xx2SsX299uI/AAAAAAAADWE/9gCKtvvQHWEMkCTGtI4EZK5d6PS8OvTpACLcBGAsYHQ/s320/20200726_162556.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-d3j60XC6zZk/Xx2SsX299uI/AAAAAAAADWE/9gCKtvvQHWEMkCTGtI4EZK5d6PS8OvTpACLcBGAsYHQ/s72-c/20200726_162556.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/vulin-gjermania-po-i-armatos.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/vulin-gjermania-po-i-armatos.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy