Publicite

10-vjeçari i aksidentuar në Kakavijë, mesazh prekës nga mësuesja e tij: Ëndrra e tij u pre në mes, u martirizua në radhët e emigrantëve

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e sotme në Kakavijë, ku ambulanca përplasi për vdekje 10-vjeçarin Samule Ndoj, nga fshati Kallmet i L...


Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e sotme në Kakavijë, ku ambulanca përplasi për vdekje 10-vjeçarin Samule Ndoj, nga fshati Kallmet i Lezhës. Ai ndodhej prej ditësh në Kakavijë, teksa priste të kalonte drejt Greqisë. Mësuesja e tij, Lindita Kokaj, ka bërë një dedikim prekës për vogëlushin që u nda nga jeta. Kokaj shkruan, se ëndrra e vogëlushit u pre në mes dhe u martirizua drejt ëndrrës së vrarë në Kakavijë. Më tej ajo shton, se kjo tragjedi është e papërballueshme nga të gjithë, në një kohë kur jemi të vrarë nga pandemia. Ajo vijon më tej, duke theksuar, se më 15 gusht Lezha përkujton “Ditën e shtegtarëve” dhe ishte pikërisht kjo ditë, ku vogëlushit kallmetor, iu ndërpre ëndrra në mes.

Postimi i plotë

10 vjeçari nga Kallmeti i Frang Bardhit, martir i Ditës së Shtegtarëve, në shtegtimin e tij drejt ëndrres së vrarë në Kakavijë E trishtë Dita e Shtegtarëve për Lezhën dhe lezhjanet, pasi pikërisht në këtë ditë u “martirizua” në radhet e emigrantëve në Kakacijë, vogëlushi 10- vjeçar nga Kallemti i Lezhës. (Duke u kërkuar ndjesë familjarëve për përdorimin e fotove nga profilet e tyre sociale).

Ky është S.Nik Ndoj, i cili vetëm pak ditë më parë mbushi 10 vjeç, që së bashku me prindërit dhe vëllain po shtegtonin në Greqi,por ëndrra e tij u pre në mes si pasojë e një aksidenti të ndodhur pilërisht në radhet kilometrike të shtegtarëve të përvuajtuar në Kakavijë. Siç u mësua nga mediat që raportuan nga vendi i ngjarjes, ndarja tragjike nga jeta e këtij ëngjëlli, erdhi nga përplasja e një autoambulanca, mjet i cili ka mision për të shpëtuar jetë dhe jo për të marrë jetë.

Zemra e tij rrahu së pushuari në këtë rrugë ku prindërit e tij dhe me mijra shqiptarë kanë shtegtuar në këto 30 vite në kërkim të ëndrres së tyre të vrarë. Kjo tragjedi jo vetëm për familjen, por edhe për ne të gjithë është e papërballueshme në një kohë të tillë, kur jemi “të vrarë” psikologjikisht dhe nga pandemia, pasi të ndodhur në “udhëkryq”, nuk e dimë se nga vdekja po na vjen. Data shënon 15 gusht dhe Lezha e Besëlidhjes që në vitin 2006 e ka pagëzuar me emrin “Dita e Shtegtarëve”. Një ditë simbol në respekt të emigrantëve,të gjithë atyre qytetarëve, familjarëve, të rinjve e të rejave, të cilët sakrifikuan jetën dhe rininë e tyre duke lënë vatrat dhe familjet në kërkim të një ëndrre të re.

Që në vitin 2006 është vendosur në qender të qytetit , obelisku i shtegtarëve, mbi të cilin është gdhendur një mesazh kuptimplotë “Mirënjohje, respekt dhe dashuri ndaj atyre që shtegtuan me vdekjen në kërkim të ëndrrës së vrarë të një kombi”. Vogëlushit kallmetor gjatë shtegtimit me familjen e tij, ëndrrat ju prenë në mes pikërisht në këtë 15 gusht 2020 ku me mijra emigrantë po përballen me radhët e gjata në kakavijë. SAMUEL, u prehsh në paqe! Shën Eufemija e Kallmetit të ndriçoftë shtegtimin tënd në rrugen e Parajses!

Lindita Kokaj
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: 10-vjeçari i aksidentuar në Kakavijë, mesazh prekës nga mësuesja e tij: Ëndrra e tij u pre në mes, u martirizua në radhët e emigrantëve
10-vjeçari i aksidentuar në Kakavijë, mesazh prekës nga mësuesja e tij: Ëndrra e tij u pre në mes, u martirizua në radhët e emigrantëve
https://1.bp.blogspot.com/-r_kGliMv02o/XzlDiEpnusI/AAAAAAAADfo/vlN3w7sBN-M5OGo1gfviDhJ8ZHTyH-fqwCLcBGAsYHQ/s640/20200816_163142.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-r_kGliMv02o/XzlDiEpnusI/AAAAAAAADfo/vlN3w7sBN-M5OGo1gfviDhJ8ZHTyH-fqwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200816_163142.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/10-vjecari-i-aksidentuar-ne-kakavije.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/10-vjecari-i-aksidentuar-ne-kakavije.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy