Publicite

AMANTIA Gërmime arkeologjike shpëtimi në Parkun Aarkeologjik të Amantias.

AMANTIA Gërmime arkeologjike shpëtimi në Parkun Aarkeologjik të Amantias.  Në zbatim të vendimit të Këshillit Kombëtar të Trashëgimisë Kultu...


AMANTIA

Gërmime arkeologjike shpëtimi në Parkun Aarkeologjik të Amantias. 

Në zbatim të vendimit të Këshillit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Materiale nr. 57, datë 19.02.2020 dhe të vendimi nr. 203, datë 02.07.2020, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë  së bashku me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore (Drejtoria e Shërbimit Arkeologjik) kryen gërmimin arkeologjik të shpëtimit dhe dokumentimin e dy varreve antike në nekropolin e parkut arkeologjik të Amantias. Këto ndërhyrje janë vijim i punës dhe masave të mara nga D.R.T.K-Vlorë dhe I.K.T.K për luftimin e fenomenit të gërmimeve klandestine, si dhe shpëtimin e dokumentimin e monumenteve të prekura prej tij. Gjatë kësaj ndërhyrje u dokumentua një varr cist, si dhe u zbulua një varr monumental që i përket shek. III p.Kr. Varri me arkitekturë monumentale është një atraksion i ri për t’u vizituar në itinerarin e vizitave të parkut arkeologjik të Amantias. Tashmë D.R.T.K-Vlorë po punon për konservimin e monumentit dhe krijimin e infrastrukturës, që do të mundësojë prezantimin e tij për publikun e gjerë. 

#Gërmimearkeologjikeshpëtimi
#DRTKVlorë
#VizitoniParkunArkeologjiktëAmantias
Credits: DRTK Vlorë

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: AMANTIA Gërmime arkeologjike shpëtimi në Parkun Aarkeologjik të Amantias.
AMANTIA Gërmime arkeologjike shpëtimi në Parkun Aarkeologjik të Amantias.
https://1.bp.blogspot.com/-aEvQtfsX9iU/X0KG4uUGzbI/AAAAAAAADjc/ONNkcl6h248OPZeEMexVH95TkWn8Vo_MgCLcBGAsYHQ/s640/FB_IMG_1598195320080.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-aEvQtfsX9iU/X0KG4uUGzbI/AAAAAAAADjc/ONNkcl6h248OPZeEMexVH95TkWn8Vo_MgCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1598195320080.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/amantia-germime-arkeologjike-shpetimi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/amantia-germime-arkeologjike-shpetimi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy