Publicite

Banori thotë se ka zbuluar këtë kokë antike duke punuar tokën (FOTO)

Një person i paidentifikuar thotë se ka zbuluar këtë kokë të një statuje antike teksa po punonte tokën. Njoftimi bëhet në një faqe në rrjete...


Një person i paidentifikuar thotë se ka zbuluar këtë kokë të një statuje antike teksa po punonte tokën.

Njoftimi bëhet në një faqe në rrjetet sociale për të apasionuarit pas arkeologjisë dhe historisë shqiptare.

Vetë faqja në fjalë thotë se i ka mbërritur një mesazh nga personi në fjalë, që thotë se ka zbuluar “kokën e mermerit” teksa punonte tokën dhe kërkon informacion rreth epokës të cilës mund t’i datojë.

Mes komentuesve të shumtë që i bëjnë thirrje ta dorëzojë pranë autoriteteve shtetërore, bie në sy edhe komenti i pedagoges së Arkeologjisë Iris Pojani, e cila bazuar në vëzhgimin e fotografive e identifikon si koka e Apolonit, apo ndoshta edhe e Dionisit, dy perëndi të antikitetit.

"Po ti kete dale ne token e tij, duhet ta dorezoje sa me pare, pasi eshte prone e shtetit dhe e ka vendin ne muze! Duket si Apollon me ‘krobylos’, tip krehjeje por nese ka kurore me gjethe e fruta mund te jete edhe Dionis! Te dy perendite paraqiten me tipare te feminizuara. Po duhet pare nga afer...urgjentisht portreti tu dorezohet autoriteteve," shkruan arkeologia.

Nëse ky zbulim rezulton i vërtetë, do të jetë një tjetër zbulim i madh arkeologjik në vendin tonë, dhe një shenjë e fortë se në zonën ku është gjetur mund të ketë gjurmë të tjera arkeologjike të rëndësishme.

Shpesh në vendin tonë, zbulime të tilla nuk raportohen te institucionet shtetërore dhe veprat antike përfundojnë në tregun e zi.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Banori thotë se ka zbuluar këtë kokë antike duke punuar tokën (FOTO)
Banori thotë se ka zbuluar këtë kokë antike duke punuar tokën (FOTO)
https://1.bp.blogspot.com/-zWmvgURAHqg/X0EROJBCbHI/AAAAAAAADi8/he2-k1FgcyAz_AA9TOlFDQIyGEmNmGIuQCLcBGAsYHQ/s640/20200822_143456.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zWmvgURAHqg/X0EROJBCbHI/AAAAAAAADi8/he2-k1FgcyAz_AA9TOlFDQIyGEmNmGIuQCLcBGAsYHQ/s72-c/20200822_143456.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/banori-thote-se-ka-zbuluar-kete-koke.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/banori-thote-se-ka-zbuluar-kete-koke.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy