Publicite

Çka shkruante Nëna Tereze për Isa Boletinin

Në një letër të gjatë, Gonxhe Bojaxhiu (Nëna Terezë), shkruante me entuziazëm për të bërat e Isa Boletinit dhe namin e tij të madh në luftë ...


Në një letër të gjatë, Gonxhe Bojaxhiu (Nëna Terezë), shkruante me entuziazëm për të bërat e Isa Boletinit dhe namin e tij të madh në luftë kundër Turqisë.

Nga letra e saj shihet, se Isa Boletini ishte bërë një figurë e politikës qendrore në Evropë e në Ballkan.

Nëna Tereze në letrën e saj përshkruan momente të rëndësishme nga konfrontimet e Isa Boletinit me pushtetin e Perandorisë Osmane dhe pas emërimit të tij në postin e beut, mbeshtetjen e Isait për strukturën e re politike osmane që dallonte esencialisht nga politika okupuese ndërshqiptare.

Nëna Terezë, e shpjegonte në letër se, si Isa Boletini i mposhti hordhitë turke në Slivovë, në Grykën e Caralevës, dhe u doli përballë me sukses 7000 trupave turke për ta eliminuar Isa Boletinin me ushtrinë e vet, ndërohë që aritën ta kallin kullën e tij në Boletin.


Një moment tjetër, përshkrimi i Gonxhe Bojaxhiut për veprat e Isa Boletinit është ngjarja e shkuarjes së tij në Londër, kur më 1913 Isa Boletini arrin në Zyrën për Punë të Jashtme Britanike, në kërkim të ndihmës për shtetin e ri të Shqipërisë, që shpalli pavarësinë më 28 nëntor 1912. Pas intervistës me sir Edward Grey që e shoqëroi Isain deri te holli për ta marrë pistoletën dhe i tha në ironi:

Atë që nuk ka mundur ta bëjë as Mahmut Shefqet Pasha, arritëm ne , këtu në Londër ta bënim këtë. Atëherë, Isa futi dorën në brez dhe nxori pistoletën tjetër për t’i bindur britanikët e zyrës së jashtme, se nuk e kishin çarmatosur Isa Boletinin.

Me t’u kthyer në Ballkan, Isa Boletini i priu 6000 luftëtarëve në Dibër dhe Ohër për t’i dëbuar forcat serbe që e kishin okupuar Maqedoninë.

Në Shqipëri trupat e tij mbrojtën princin Wilhaim zu Wied. Nëna Tereze e quante Isa Boletinin figurë të gueriljes shqiptare dhe luftëtar të madh për Kosovën, për cka ishte rebeluar duke e kundërshtuar Turqinë dhe Serbinë.

Ishte ngritur si lufëtar me emër qysh në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit mbajtur më 22 prill të vitit 1881 si një djalë i ri, për t’i luftuar forcat turke më 1902. S. Krivaça

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Çka shkruante Nëna Tereze për Isa Boletinin
Çka shkruante Nëna Tereze për Isa Boletinin
https://1.bp.blogspot.com/-aTl0d8wlIZA/X0bCmLE1TcI/AAAAAAAADng/K5bOYBv2BTURGkBmn0q_QyiG5zuNZACngCLcBGAsYHQ/s640/20200826_221308.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-aTl0d8wlIZA/X0bCmLE1TcI/AAAAAAAADng/K5bOYBv2BTURGkBmn0q_QyiG5zuNZACngCLcBGAsYHQ/s72-c/20200826_221308.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/cka-shkruante-nena-tereze-per-isa.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/cka-shkruante-nena-tereze-per-isa.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy