Publicite

Grekët në festë: Shqipëria pranoi vendimin tonë për tu zgjeruar me 12 milje

Mediat greke e kanë cilësuar si një vendim të mirëpritur nga qeveria shqiptare të zgjerimit të ujërave territoriale të Greqisë me 12 milje n...


Mediat greke e kanë cilësuar si një vendim të mirëpritur nga qeveria shqiptare të zgjerimit të ujërave territoriale të Greqisë me 12 milje në detin Jon, raporton abcneës.al.

“Zougla” i referohet deklaratës së djeshme të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, duke theksuar se pala shqiptare është e gatshme për një marrëveshje të re të ndarjes së detit me Greqinë.

Ndërkohë, “Ekathimerini” i referohet deklaratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë ku shkruhet: Lidhur me deklaratat për zgjerimin së shpejti të gjërësisë së Detit Territorial të Greqisë nga 6 në 12 milje detare, theksojmë se kjo është një çështje që rregullohet nga e drejta ndërkombëtare dhe konkretisht nga Konventa e së Drejtës së Detit (UNCLOS) e Montego Bay e vitit 1982.

Po ashtu, “Zougla” shkruan se qeveria shqiptare deklaron se Shqipëria dhe Greqia, si shtete fqinje që ndajnë zona detare, janë tashmë të angazhuara për arritjen e një marrëveshje të re në frymën e mirëkuptimit dhe interesit reciprok, bazuar në parimet dhe normat e së drejtës së detit, praktikën ndërkombëtare, si dhe duke respektuar dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Grekët në festë: Shqipëria pranoi vendimin tonë për tu zgjeruar me 12 milje
Grekët në festë: Shqipëria pranoi vendimin tonë për tu zgjeruar me 12 milje
https://1.bp.blogspot.com/-hbzKfUohnj0/X0fzaDKLoUI/AAAAAAAADok/HgggPDjEtg4rzf3-rRpOte7GQxaFGZkUgCLcBGAsYHQ/s640/20200827_195343.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-hbzKfUohnj0/X0fzaDKLoUI/AAAAAAAADok/HgggPDjEtg4rzf3-rRpOte7GQxaFGZkUgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200827_195343.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/greket-ne-feste-shqiperia-pranoi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/greket-ne-feste-shqiperia-pranoi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy