Publicite

ILIRËT MUND TË VRISNIN ME SHIKIM, ASHTU SIÇ THUHEJ SE BËNTE EDHE MEDUZA -FUQIA E "SYRIT" NË ANTIKITET-

ILIRËT MUND TË VRISNIN ME SHIKIM, ASHTU SIÇ THUHEJ SE BËNTE EDHE MEDUZA -FUQIA E "SYRIT" NË ANTIKITET- Triballët dhe ilirët mund t...ILIRËT MUND TË VRISNIN ME SHIKIM, ASHTU SIÇ THUHEJ SE BËNTE EDHE MEDUZA
-FUQIA E "SYRIT" NË ANTIKITET-

Triballët dhe ilirët mund të vrisnin me shikim, ashtu siç thuhej se bënte edhe Meduza; dhe Plutarku e Euforioni sjellin në kujtesë traditën që kishte lidhje me Eutelidën, e cila teksa shihte pasqyrimin e vetes në ujin e një lumi, e hodhi syrin e keq ndaj vetes (shënim imi: “hëngri” veten me sy / e mori m’sysh), u ligështua e si përfundim vdiq e sëmurë. Me këtë përputhen edhe rregullat e ndalimeve pitagorike që kishin të bënin me pasqyrat, si ai që thoshte se nuk duhet të shiheshe në një pasqyrë duke qëndruar përkrah një llambe, e nuk duhet të shiheshe i pasqyruar as në rrjedhat e lumenjve – që shpirti i dytë të mos merrej me vete nga rryma. E si të harrojmë, në lidhje me këtë çështje, se Demokriti u lidh pikërisht me këtë sistem besimi, kur i atribuoi “syrit të keq” një origjinë fiziologjike, duke pohuar se ai vinte nga rrezatimi i eidola-s së personave ziliqarë?! (shënim im: “eidola”- çdo gjë lëshon valëzime figurative në hapësirën që e rrethon të cilat kapen nga syri)

Titulli: La Maschera, il doppio e il ritratto: strategie dell'identità
Redaktor: Maurizio Bettini
Botues: Laterza, 1991
#Arbëriaonline

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: ILIRËT MUND TË VRISNIN ME SHIKIM, ASHTU SIÇ THUHEJ SE BËNTE EDHE MEDUZA -FUQIA E "SYRIT" NË ANTIKITET-
ILIRËT MUND TË VRISNIN ME SHIKIM, ASHTU SIÇ THUHEJ SE BËNTE EDHE MEDUZA -FUQIA E "SYRIT" NË ANTIKITET-
https://1.bp.blogspot.com/-1LJkJOvdybM/XyXR7pqHWlI/AAAAAAAADZU/bOMMGz4C2zs3GOJfe8fwymaicOmj35dLACLcBGAsYHQ/s0/20200801_223224.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-1LJkJOvdybM/XyXR7pqHWlI/AAAAAAAADZU/bOMMGz4C2zs3GOJfe8fwymaicOmj35dLACLcBGAsYHQ/s72-c/20200801_223224.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/iliret-mund-te-vrisnin-me-shikim-ashtu.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/iliret-mund-te-vrisnin-me-shikim-ashtu.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy