Publicite

Ja edhe një tjetër ARSYE pse fjala " AR " nuk është fjal Latine

Nga Aleksandër Hasanas  Ja edhe një tjetër ARSYE pse fjala ‘AR’  nuk është fjalë latine Në etimologjinë e kryer mbi këte fjale nga V. Orel, ...


Nga Aleksandër Hasanas 

Ja edhe një tjetër ARSYE pse fjala ‘AR’  nuk është fjalë latine

Në etimologjinë e kryer mbi këte fjale nga V. Orel, G, Meyer, S. Mann,  Mihaesku. Haarman dhe E. Çabej Etim. II 59-60. Thuhet se fjala AR e shqipes është huazim prej latinishtes ‘aurum’ 

Ndërkohë gjatë studimeve që jemi duke kryer mbi fjalët njërokshe shqipe gjejmë pikërisht aty fjalën e lashtë shqipe:

ARÇ III m. zool.   ZHUZHAK, Vizhë, Bushtërz - Kandërr me dy palë krahë, nga të cilët të sipërmit janë të fortë e të ndritshëm: Ar; arç. ndërsa të poshtmit, që hyjnë në punë për fluturim, janë të hollë; 'vizhë', (zhizhë).
Pra vërehet qartë si drita e artë se ky zhuzhak i cili madje në zonën e kolonjës quhet ‘zhizhë’ jo pa shkak, sepse është i shndritshëm ar i artë ‘Arç’ i zjarrtë; xixë; zhizhë.

Tek gjuha shqipe Ari quhet Ar (Flori) pikërisht sepse është i shndritshëm, njëjtë si Dielli vet (perëndia Ra; A Ra), nga ku prej aty në gjuhën e lashtë shqipe kemi pambarim fjalë të cilat i referohen pikërisht formës së rrumbullt, ngjyrës dhe vetive me të njohura diellore, si: Ar frut. Ar; ar tokë e vogël buke. Art; krijmtari.  Art, i/e artë ngjyrë. Arsye; baraz ndriçim. Far = Fanar, Dritë. Fark, farkëtar, farkëtoj. Ark = Hark (qemer) por edhe Arkeo = i Pari (Zot) të parët fillimi fillesa, e sigurisht aty mundemi të gjejme pambarim fjalë të pastërta shqipe pse jo edhe fjalën, Arabâ (Qerre) me rrota të drunjta apo prej hekuri, krejt e gjitha plot rreze mbi aksin e saj. 

[Ndërkohë fjala ‘Arab’ ka kuptimin e tokës së Artë; shkretëtirë (Sahara) - e sigurisht arab baraz i zi ashtu si vet trupi diellor materia e tij. (Qymyr i ndezur)].

Pra të gjitha këto fjalë të shqipes a thua janë latine, jo e jo, madje krejt fjalët shqipe që lexuam më lart, ato në gjuhën latine nuk ekzistojnë të tilla.

A. Hasanas


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ja edhe një tjetër ARSYE pse fjala " AR " nuk është fjal Latine
Ja edhe një tjetër ARSYE pse fjala " AR " nuk është fjal Latine
https://1.bp.blogspot.com/-REi1vwmO0z4/X0y9yyKvq9I/AAAAAAAADu0/7r5yxadNDMkce4VqaZkL4wVfMSPmDuzJQCLcBGAsYHQ/s0/FB_IMG_1598864792756.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-REi1vwmO0z4/X0y9yyKvq9I/AAAAAAAADu0/7r5yxadNDMkce4VqaZkL4wVfMSPmDuzJQCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1598864792756.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/ja-edhe-nje-tjeter-arsye-pse-fjala-ar.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/ja-edhe-nje-tjeter-arsye-pse-fjala-ar.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy