Publicite

Listë fjalësh: Pri-para-greke, mbi 9000 vjeçare.

Shkruan: Mili BUTKA Listë me fjalë: Pri-para-greke Tek ky studim i Oxfordit mbi fjalët e vjetra “palaeolexicon” si fillim gjejmë këtë shpjeg...


Shkruan: Mili BUTKA

Listë me fjalë: Pri-para-greke

Tek ky studim i Oxfordit mbi fjalët e vjetra “palaeolexicon” si fillim gjejmë këtë shpjegim mbi termin: “Para-greke” aty thuhet se: “Ne i referohemi një substrate të një ose më shumë gjuhë jo-indo-evropiane folura para ardhjes së folësve të parë proto-indo-evropiane në Greqi. Kjo substrate mund të jetë një e ashtuquajtur substrat bujqësore, kryher nga fermerët e parë të cilët u vendosën në Greqi rreth 9000 vjet më pare”.

Pra me fjalën “Pre-para-greke” kuptojmë se këto fjalë i takojnë gjuhës më të parë e folur më përpara se ajo gjuhë të cilës ne i referohemi si “para-greke”.

Fakti që një fjalë shfaqet në disa gjuhë indo-evropiane nuk e bën atë indo-evropiane, pasi ajo nuk mund të përshtatet në Fonologjinë Proto-Indo-Evropiane dhe morfologji.

Më tej studimi në fjalë e krahason gjuhën greke si gjahtar-mbledhes; si një minierë ari e fjalëve substrate, i përbërë nga> 1000 fjalëve jo-indo-evropiane, duke I ndarë ato në dy grupe të mëdha të dallueshme:

a.) Fjalët e Para-Greek që janë të kufizuara në Greqi dhe Egje (incl në Azinë e Vogël)

b) fjalët e Mesdheut që janë të përbashkëta armene, akadiane, latine, dhe të tjera gjuhë nga Lindja e afërt.

Le të hedhim tashmë një vështrim mbi disa shembuj në listën e fjalëve, Pri-para-greke: duke i shpjeguar ato në gjuhën shqipe në gjuhë e Shkabës – dykrenare lidhur “Besën – Bashkë” mbi një trup të vetëm: Bashk⇔shkaB. (dy/el = Diell)

Listë fjalësh: Pri-para-greke të cilat datojnë rreth 9000 vjet para – si fond gjuhësor i popujve parahelene

1)- ‘Tufa e druve të zjarrit’ – quhej: βάσκιοι, Báski = Bashkë (tufë, turr, me dru, grumbul- bashkë, ashtu si fjala e paster shqipe “Bashkë e leshit të deleve”, baskët – popull i lashtë pallazg etj.

2)- βόνασος = ‘bizon’, BIZON m. zool. Ka i egër, me trup të madh, i zi – njëjtë si fjala shqipe: Bónac = Bunac – Errësirë e madhe natën {vonë], (b=v). * U bë bunacë

a) iu rrit barku nga barra (për gratë); b) u fry, u bë kacek nga të ngrënët, etj.

3)- γλοιός = klli-rë ‘substancë ngjitëse’, ‘zhul’, KËLLIRË f. Ka zënë jaka këllirë. I doli këllira.; Latin glittus ‘ngjitet’ ajo pjesë e pistë që zë; -za/mkë; ngjitet pas jakës etj.

 4)- γράβιον = ‘Zgavër në tokë, në dru, etj‘ (‘pishtari, lis dru’) në gjuhën shqipe kemi fjalën, ‘grop’, ‘grabov’, por saktësisht në gjuhën shqipe kemi: Gabë dhe Zgabë – Zgavër [γῡπη, γύπας / γύψ ‘Huta’ -fole për zogjtë, lidhur kjo dhe me fjalët; Kaba – Caverns -(shpellë) – kabinë, si edhe: Kub; kuv; kufje-bosh, kov’, kup’]. “PËR Kofi, OE COFA, MoHG Koben, etj.

5)- τρύφ – / θρυπ- ‘fragment, paturpësi e dreth’, por në shqip kemi edhe fjalën specifike: TREDH kal. – Heq, rrëgjoj a mpij organet mashkullore të një kafshe a të njeriut, e bëj shterp një mashkull. Trodhi kaun (dashin)

6)- Kαπνός Kapnós = ‘Tym, avull’ καπνός, Lith. ‘Frymë, erë’ kvãpas, barbare. af-ƕapnan ‘për të shuar “- tek gjuha shqipe kemi: ABANOZ m. bot. Bimë e vendeve të nxehta, me dru të çmueshëm, të rëndë e të fortë, zakonisht me ngjyrë të zezë, * U bë abanoz rroi shumë kohë, jetoi gjatë – sigurisht këtu kemi të bëjmë me trupin diellor “ab” Kapardisur në krye – “shef” – kapiden, kapedan – kaposh. Ab-at – i pari at, a bi at = kryeprift.

7)- Σκάπτω, Skápto = ‘të gërmoj, gërmoj, të punojnë tokën’, scabō ‘për tek zeroja’, ‘scaban‘ Ohg, Lith. skabiu ‘të gërryej me një daltë’ – pra; tek kjo fjalë “Skáp-to” kemi të bëjmë fiks me emrin e Shkabës, sqepit të saj të mprehtë të mbyllur nga Brenda njëjtë ashtu si: Skaba-skavo, skavatori, etj. [skab, skeb, shqep, shqyej; shquaj – Skype].

Oxford introduction to Proto-Indo-European

and the Proto-Indo-European World, Oxford UP, 2006

2016-10-29 – Pre-Pre-Greek: Traces of a hunter-gatherer substrate in Greek.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Listë fjalësh: Pri-para-greke, mbi 9000 vjeçare.
Listë fjalësh: Pri-para-greke, mbi 9000 vjeçare.
https://1.bp.blogspot.com/-GFTg2DMhcQM/Xzbg8N07_gI/AAAAAAAADeg/BFFNcuUZ-t8jYt2nY01pAa_ct59IZe2lwCLcBGAsYHQ/s640/20200814_210626.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-GFTg2DMhcQM/Xzbg8N07_gI/AAAAAAAADeg/BFFNcuUZ-t8jYt2nY01pAa_ct59IZe2lwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200814_210626.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/liste-fjalesh-pri-para-greke-mbi-9000.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/liste-fjalesh-pri-para-greke-mbi-9000.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy