Publicite

“Marrëveshja detare Greqi-Egjipt dobëson Greqinë të negociojë me Shqipërinë në të ardhmen”

Ish-ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, tha se marrëveshja e juridikisionit detar të cilën qeveria aktuale në Greqi ka nënshkruar m...


Ish-ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, tha se marrëveshja e juridikisionit detar të cilën qeveria aktuale në Greqi ka nënshkruar me Egjiptin, ia humb fuqinë Greqisë të negociojë me Shqipërinë në të ardhmen.

Kotzias, në postimin e bërë nga rrjetet sociale, kritikoi të ashtuquajturën marrëveshje të juridiksionit detar që Greqia ka nënshkruar me Egjiptin.
 

Ai tha se marrëveshja e Zonës Ekskluzive Ekonomike që Egjipti ka nënshkruar me Administratën Greke të Qipros Jugore është bërë nën principin e “kufirit të mesëm”, ndërsa me atë të Greqisë ka marrë parasysh gjatësinë e bregut.

“Prandaj kur është përcaktuar vija në mes Egjiptit i ka takuar 55 për qind, ndërsa Greqisë 45 për qind. Kjo në një farë mënyre, është një qasje e afërt me kërkesën e Turqisë”, tha ai.

– “Marrëveshja detare Greqi-Egjipt dobëson Greqinë të negociojë me Shqipërinë në të ardhmen”

Ai vuri në dukje se Greqia, ashtu si në shembullin e Italisë, edhe në këtë marrëveshje ka bërë kompromis, duke shtuar se Greqia me këtë hap “ka dobësuar fuqinë e saj të negociimit në të ardhmen me Shqipërinë dhe Turqinë”.

“Fatkeqësisht, në këtë marrëveshje vetëm Greqia bëri kompromis, ndërsa Egjipti nuk ka hedhur hap pas në asnjë pikë”, u shpreh Kotzias.

Ministri i Jashtëm i Egjipti Sameh Shoukry dhe ai i Greqisë Nikos Dendias, dje në kryeqytetin e Egjiptit Kajro kishin nënshkruar marrëveshjen e juridiksionit detar.

– “Për Turqinë është e pavlefshme”

Ministria e Jashtme turke reagoi ndaj “të ashtuquajturës marrëveshje” në një deklaratë, duke theksuar se Greqia dhe Egjipti nuk kanë asnjë kufi detar të ndërsjellë dhe se marrëveshja është “e pavlefshme” për Ankaranë.

Ministria shtoi se zona e demarkuar në marrëveshje gjendet në shelfin kontinental të Turqisë, siç është raportuar nga Ankaraja në OKB.

Ndërkohë, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duke pohuar se marrëveshjen që e kanë bërë me Egjiptin është “në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, kishte pretenduar se kjo është “një marrëveshje legjitime që kënaq plotësisht të dy vendet”.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Marrëveshja detare Greqi-Egjipt dobëson Greqinë të negociojë me Shqipërinë në të ardhmen”
“Marrëveshja detare Greqi-Egjipt dobëson Greqinë të negociojë me Shqipërinë në të ardhmen”
https://1.bp.blogspot.com/-PEgBzNZfi7M/Xy2F5UDTUoI/AAAAAAAADbc/6EVMohY0rAQ4K5jReYYdC_lhIYHpEmhlgCLcBGAsYHQ/s0/20200807_184635.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-PEgBzNZfi7M/Xy2F5UDTUoI/AAAAAAAADbc/6EVMohY0rAQ4K5jReYYdC_lhIYHpEmhlgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200807_184635.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/marreveshja-detare-greqi-egjipt-dobeson.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/marreveshja-detare-greqi-egjipt-dobeson.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy