Publicite

Serbia në panik : Shqiptarët po zgjohen !

Shkruan: Fahri XHARRA “ Shqiptarët e Kosovës dhe të Metohisë , me ndihmën e Perëndimit , e krijuan shtetin e dytë shqiptar në Ballkan. Në Ma...


Shkruan: Fahri XHARRA

“ Shqiptarët e Kosovës dhe të Metohisë , me ndihmën e Perëndimit , e krijuan shtetin e dytë shqiptar në Ballkan. Në Maqedoni po ndodhë e njëjta. Në Mal të Zi po flitet për autonomi të shqiptarëve , ashtu edhe jugu i Serbisë po kërkojnë autonomi shqiptare”- shkruajnë gazetat serbe.

Serbët janë panik : “A ono što su učinili na Kosmetu, Albanci se spremaju da učine i u Makedoniji, Crnoj Gori i Grčkoj. Oni se enormno množe, pa i milom i silom asimiluju druge. “ ( Dhe ashtu si u bë me Kosovën , ata (shqiptarët fxh ) përgatiten t`a bëjnë edhe në Maqedoni , Mal të Zi dhe Greqi ) “ Shqiptarët shumohen në mënyrë të paparashikueshme dhe me dhunë i asimilojnë të tjerët.

Por serbët e kanë një shpresë :” Posa të thyhet kurrizi i imperializmit amerikan , shteti i Kosovës do të rrënohet si shtëpia prej letrave”

“E dini – shkruan shtypi serb që Kosova është ngritur në territoret shekullore serbe? E dini që ata e trajtojnë Kosovën si shtet Shqiptar , sepse ashtu iu pëlqen ?

Serbët janë në frikë të madhe nga zgjimi shqiptar , nga vetëdijesimi historik i shqiptarëve. Serbët e kanë humbur kontrollin njerëzor , sepse me veglat e veta në tokat tona nuk iu shkoi për dore të arrijnë qëllimin e tyre , prandaj edhe shkruajnë “ Shqiptarët po thonë që e kanë hisen e tyre në Serbi , Mal të Zi , Greqi dhe Maqedoni . Ata thonë që janë autokton , trashëgimtaret gjenealogjik të ilirëve , bile edhe të Pellazgëve , dhe se Ballkani është i tyre ; Nëse ia arrijnë kësaj do ta përvetësojnë edhe Europën”

Qëllimet serbe me ndihmën e “islamit “ dhe pseudoshkencëtarë shqiptarë ,posaçërisht në 15 vjetshin e fundit u munduan të na bindin në variantet e tyre historike për ne. Ne nuk lëshuam pe. Ja se çka shkruajnë : ” E gjithë shkenca e vërteton që shqiptarët nuk janë autokton dhe se nuk kanë asnjë lidhshmëri gjenealogjike me ilirët e as me pellazgët ( T`iu kujtoj Oliver Shmittin dhe Myzafer Korkutin ,fxh ). “ dhe për habinë tonë edhe vazhdojnë kështu ; “ Bile edhe historiani i tyre Hasan Kaleshi dokumentonte që shqiptarët në Kosovë para okupimit turk ishin vetëm 4-5 % e popullsisë së atëhershme ( hoxhallarët na thoshin se nuk ishim as 1 % , fxh )

Të vazhdojmë me mrekullitë serbe , tani e paska shpikur një termin të ri që të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë kufinjeve të Shqiperisë së 1912 -tës , janë “ Diasporë “ Nga ana e tyre një emërtim i

“qëlluar “ . Paramendoni të dashurit e mi shqiptar- mohues sikur ky përkufizim etnik të pranohej në Europë ? Paramendoni ju shqiptar- shkërdhyes ,se çdo të ndodhte me ne ?

Serbët në publikimet e tyre na e dhurojnë edhe këtë “ kompliment: “ Shqiptarët janë të indoktrinuar me historinë e tyre të falsifikuar dhe me fundamentalizmin e tyre islamik . Shqiptarët për ditë e më shumë po bëhen elementi më agresiv i Ballkanit ; që moti , me shekuj ishin të përkëdhelurit e turqve , ata kanë qenë gjithmonë bashkëpunëtorë të të gjithë okupuesve të Ballkanit . Ata kanë luftuar në jugun e Gadishullit Arabik dhe Jemen për sulltanët turq. Ata kanë bashkëpunuar me Hitlerin kundër serbëve”

Pra , edhe këto ishin fjalët dhe “krenaria” e jonë e 10-15 vjetshin të fundit . A po jo ?

Edhe serbët edhe shqiptaro-mohuesit i pengon historia dhe e vërteta :” Ne zaboravite da oni afirmišu tezu da su izgradili i Vatikan, i Pariz, i London. “

Të dalim edhe tek kërkesa e jonë që Kosova të futet në Unesko ; serbët janë kategorikisht kundër dhe plotë panik shkruajnë : “ Kultura shqiptare është shumë e varfër edhe në Shqipëri , sa për Kosovë mos të flasim. Ata nuk kanë asnjë monument të tyre historik . Nëse e shikojmë nëndheun e nën ujin e Shqipërisë ajo flet vetëm greqisht. latinisht dhe serbisht. Shqipja është e pa njohur. Edhe Skënderbeu nuk ishte shqiptar ( sikur lubonjat dhe xhamitë ) . Edhe Naim Frashëri i tyre nuk ishte shqiptar , ai ishte vllah . (Srbo-Crnogorci su postavili temelje albanologije, albanskog pisma i jezika. Glavno književno delo u prozi albanskih Kosovaca i same Albanije napisao im je jedan Srbo-Crnogorac, koga su u znak zahvalnosti odrali živog.)

Pra serbët na i paskan vuar themelet e historisë, albanologjisë , shkrim-leximit shqip ??????

“ Rreziku shqiptar është shumë i madh -shkruajnë serbët : “Treba znati da jedan dobar deo Albanaca nisu Albanci i, kako rekoh, oni su gori i od samih Albanaca. Sa autentičnim Albancima treba da se sporazumemo na bazi međunarodnog zakona o dijaspori. Treba da im svim silama da tražimo poštovanje i primenu tog zakona. Ako se budu preduzele ove mere, mislim da ni Balkanu ne preti kakva opasnost od Albanaca. U suprotnom, ne samo Balkan, već i Evropa, ubrzo će biti ugrožena, jer se Albanci enormno množe, pa i milom i silom asimiluju druge.”

Ja pra juve që deshët të na ndërroni edhe historinë me urdhrin e turkut ,e shihni që kjo ishte kërkesë serbe,dhe bashkëpunimi serbo -turk ende vazhdon .

Fahri Xharra,06.03.17

Gjakovë
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Serbia në panik : Shqiptarët po zgjohen !
Serbia në panik : Shqiptarët po zgjohen !
https://1.bp.blogspot.com/-AfyAc7syJ6c/X0KUeBmLB1I/AAAAAAAADjo/zqJUgH69XTIkgjKu-V_Z2DxPQhCnNpTnwCLcBGAsYHQ/s640/20200823_180730.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-AfyAc7syJ6c/X0KUeBmLB1I/AAAAAAAADjo/zqJUgH69XTIkgjKu-V_Z2DxPQhCnNpTnwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200823_180730.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/serbia-ne-panik-shqiptaret-po-zgjohen.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/serbia-ne-panik-shqiptaret-po-zgjohen.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy