Publicite

Shqiptari në Mal të Zi deklarohet për koalicion me serbët prorusë

Dritan Abazoviç, njëri nga shqiptarët më të zëshëm në skenën politike në Mal të Zi ka deklaruar se është i gatshëm që të bëjë koalicion me p...


Dritan Abazoviç, njëri nga shqiptarët më të zëshëm në skenën politike në Mal të Zi ka deklaruar se është i gatshëm që të bëjë koalicion me partinë mbështetëse të Vladimir Putinit.

“Nëse shumicën mund ta përbëjnë URA, demokratët dhe Demokratski Front, atëherë Mali i Zi ka gjasa”, ka deklaruar ai në emisionin televiziv “Në Klub” të A1 TV Montenegro.

Përndryshe, partia serbe me të cilën Abazoviç është i gatshëm të hyjë në koalicion, ka premtuar se do ta tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi do të mbahen këtë të diel. Herën e kaluar, më 2016, pati një përpjekje për grushtet në Podgoricë nga ana e Kremlinit, ku ishin angazhuar nga shërbimet sekrete ruse serbë ultranacionalistë e çetnikë.

Dritan Abazoviç është njëri nga shqiptarët më të zëshëm në skenën politike në Mal të Zi. Ai është kryetar i grupit politik URA, e cila është kryesisht e përbërë nga joshqiptarët. Në këto zgjedhje ai ka hyrë me platformën në gjuhën serbe “Crno na bijelo” (E zeza në të bardhë).

Ajo për çka njihet Abazoviç, është platforma kundërshtuese ndaj Partisë në presidentit milo Gjukanoviç, përkatësisht në krah të opozitës së tij – opoz–tës serbe proruse.

Abazoviç mban qëndrime plotësisht të njëjta me frymën e “Demokratski Front”, parti e cila njihet si e afërt me Kremlinin zyrtar.


Sipas fotografive që kanë botuar mediat malazeze, Abazoviç është takuar disa herë me klerikun ortodoks serb Gojko Peroviçin.

Peroviç është i njohur për qëndrimet antishqiptare dhe sentiment të lartë pro diktatorit rus Vladimir Putin.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Shqiptari në Mal të Zi deklarohet për koalicion me serbët prorusë
Shqiptari në Mal të Zi deklarohet për koalicion me serbët prorusë
https://1.bp.blogspot.com/-0rv_28SxHok/X0jbpME9-eI/AAAAAAAADpY/GP690OhamxgNT5Rqea07_5D61P0CI9rLwCLcBGAsYHQ/s640/20200828_122456.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-0rv_28SxHok/X0jbpME9-eI/AAAAAAAADpY/GP690OhamxgNT5Rqea07_5D61P0CI9rLwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200828_122456.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/shqiptari-ne-mal-te-zi-deklarohet-per.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/shqiptari-ne-mal-te-zi-deklarohet-per.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy