Publicite

SONDAZHI/ “Kush e ka tradhëtuar më shumë Shqipërinë, Rama apo Esad Toptani?”, 80% e votuesve: Edi Rama!

Esad Pashë Toptani njihet në historinë e Shqipërisë si një nga tradhëtarët më të mëdhenj, pasi në momentin më kritik ai shpalosi egërsisht d...


Esad Pashë Toptani njihet në historinë e Shqipërisë si një nga tradhëtarët më të mëdhenj, pasi në momentin më kritik ai shpalosi egërsisht dinakërinë e tradhëtinë e tij ndaj interesave kombëtare dhe egoizmin e etjen e tij për pushtet, duke dorëzuar Rozafën e lashtë, themelin e qëndresës shekullore shqiptare. Është fakt i pamohueshëm se Esadi ka qenë komandant i trupave rezerviste shqiptare në mbrojtjen e Shkodrës, kur ushtritë serbo-malazeze e kishin rrethuar Shkodrën nga fundi i nëntorit 1912, duke iu shërbyer me devotshmëri interesave të shtetit turk.

Por historia e popullit shqiptar vijon të mbetet e njollosur nga tradhëtarët deri në kohët e sotme. Kujtojmë këtu çështjen e shumë përfolur dhe diskutuar gjerësisht në lidhje me zgjerimin e Greqisë në ujërat territorialë në detin Jon. Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis deklaroi të mërkurën e kaluar se qeveria e tij do të paraqesë një projektligj, për të shtyrë kufirin perëndimor të ujërave territorialë në detin Jon nga 6 në 12 milje detare. Zoti Mitsotakis po ashtu deklaroi se Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias kishte vënë në dijeni edhe homologët e tij italian dhe shqiptar.

Nga qeveria shqiptare është kërkuar të bëhet transparente çdo marrëveshje, ndërsa deklaroi se Greqia, ashtu si çdo shtet tjetër palë e konventës, aty ku e lejon gjeografia dhe për sa kohë që nuk cënohen të drejtat sovrane të një shteti tjetër, gëzon të drejtën që të zgjerojë gjerësinë e Detit Territorial sipas parashikimeve të UNCLOS.

Lidhur me këtë çështje JOQ Albania bëri një sondazh, ku pyetje e shtruar ishte:

Sipas mendimit tuaj, kush e ka tradhëtuar më shumë Shqipërinë, Edi Raam apo Esad Toptani?

Siç edhe pritej, 80% prej shqiptarëve votuan se më shumë ka tradhëtuar Edi Rama, se sa Esad Toptani, i cili mori një përqindje votash prej 20%.

Vlen të sjellim në kujtesë thënien lapidare të Faik Konicës, i cila vijon të jehojë deri në ditët tona: “Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët.”
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: SONDAZHI/ “Kush e ka tradhëtuar më shumë Shqipërinë, Rama apo Esad Toptani?”, 80% e votuesve: Edi Rama!
SONDAZHI/ “Kush e ka tradhëtuar më shumë Shqipërinë, Rama apo Esad Toptani?”, 80% e votuesve: Edi Rama!
https://1.bp.blogspot.com/-kfdETbxK7Ck/X0zx5RPd04I/AAAAAAAADvM/q32Oa5jB0rM2rT53ylFnSB17M6DyIuKUQCLcBGAsYHQ/s640/20200831_144842.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-kfdETbxK7Ck/X0zx5RPd04I/AAAAAAAADvM/q32Oa5jB0rM2rT53ylFnSB17M6DyIuKUQCLcBGAsYHQ/s72-c/20200831_144842.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/sondazhi-kush-e-ka-tradhetuar-me-shume.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/sondazhi-kush-e-ka-tradhetuar-me-shume.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy