Publicite

Tensionet me Turqinë në kulm, por Greqia kërkon ndarjen e detit me Shqipërinë

Ndërkohë që tensioni turko-grek është në nivelin më të lartë, pasi Erdogan ka urdhëruar që në dy javët e ardhshme të nisë operacioni për të ...


Ndërkohë që tensioni turko-grek është në nivelin më të lartë, pasi Erdogan ka urdhëruar që në dy javët e ardhshme të nisë operacioni për të kërkuar naftë dhe gaz natyror në rajonin e Mesdheut lindor, Athina nuk e ka harruar Shqipërinë.

Në një intervistë me SKAI, Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Dendias iu referua pritshmërive greke për ndarjen e detit Jon me palën shqiptare dhe marrëveshjen e re.
 

“E dini, është pak e vështirë, sepse fillimisht ramë dakord me shqiptarët, por më pas ata u ankuan në Gjykatën e tyre Kushtetuese. Brenda tyre ekzistojnë disa çështje ligjore: autorizimi i Presidentit për qeverinë, të cilin ai mund të mos jetë i gatshëm ta japë. Sidoqoftë, është një çështje që do ta trajtojë së shpejti politika e jashtme greke”, u shpreh kryediplomati grek, Nikos Dendias.

Dendias nuk harroi t’u kujtojë qeveritarëve në Tiranë zgjidhjen e çështjes së regjistrimit të pronave të minoritarëve dhe censusin e tyre.

“Ka edhe çështje të tjera të hapura mes nesh si mbrojtja e të drejtave të njeriut dhe të pronësisë të pakicës greke, çështje që duhet të zgjidhet në kontekstin e procesit të pranimit të Shqipërisë në BE, sepse ky është acidi Evropian. Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një çështje parësore dhe, në këtë kuptim, ata në Shqipëri duhet ta shohin pakicën greke, si një faktor për zhvillimin e vendit dhe si një urë miqësie mes Shqipërisë dhe Greqisë”.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Tensionet me Turqinë në kulm, por Greqia kërkon ndarjen e detit me Shqipërinë
Tensionet me Turqinë në kulm, por Greqia kërkon ndarjen e detit me Shqipërinë
https://1.bp.blogspot.com/-1DD8hMG8BSY/XzKqIxa8ktI/AAAAAAAADdM/l_SUrGluiV4rB0ziUE0wNqS_0XzrQ6LigCLcBGAsYHQ/s640/20200811_162346.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-1DD8hMG8BSY/XzKqIxa8ktI/AAAAAAAADdM/l_SUrGluiV4rB0ziUE0wNqS_0XzrQ6LigCLcBGAsYHQ/s72-c/20200811_162346.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/08/tensionet-me-turqine-ne-kulm-por-greqia.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/08/tensionet-me-turqine-ne-kulm-por-greqia.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy