Publicite

Ambasadori palestinez në Serbi: Palestina s’do ta njohë Kosovën në asnjë mënyrë

Ambasadori palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan ka thënë se Palestina nuk do ta njohë Kosovën në asnjë mënyrë. “Ne nuk e njohim Kosovën, jo v...


Ambasadori palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan ka thënë se Palestina nuk do ta njohë Kosovën në asnjë mënyrë.

“Ne nuk e njohim Kosovën, jo vetëm shkaku i dashurisë karshi Serbisë. Ne e respektojmë të drejtën ndërkombëtare dhe rezolutën 1244 e cila e trajton Kosovën si pjesë të Serbisë. Ekziston rezoluta 478 e cila të gjitha shteteve ua ndalon hapjen e ambasadave apo njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit”, ka thënë Nabhan pwr televizionin serb, “Nova S”, teksa ka shtuar se Kosova në të vërtetë mund të ketë më shumë dëme prej kësaj marrëveshjeje, sesa Serbia.

“Ekzistojnë rreth 40 shtete islame që e njohin Kosovën dhe ekziston pajtim mes gati të gjitha shteteve islame se do ta ndërpresin bashkëpunimin me secilin vend që e hap ambasadën në Jerusalem. Ekziston rreziku që Kosovën ta çnjohin rreth 40 shtete islame, e pastaj çfarë iu mbetet”, ka thënë ai.

Ai ka shtuar se vendi i tij, ndonëse është i rrezikuar drejtpërsëdrejti me vendimin e Serbisë që ta zhvendosë ambasadën në Jerusalem, nuk do të ndërmarrë kundërmasa, ndonëse ka porositur se do të duhej treguar guxim dhe t’i thuhej “jo” fuqive të mëdha, si SHBA-së.

“Do të ketë edhe shumë dekada të raporteve të mira midis Serbisë dhe Palestinës. Raporti ynë është i tillë që nuk bazohet në dokumente të përkohshme ose ‘ad hoc’, raportet tona janë parimore. Nuk pres që kjo që ka ndodhur t’i trazojë raportet tona dhe nuk do të doja të vijë tek një gjë e tillë, ndonëse është shkaktuar dëm serioz. Do të shohim në bisedime me miqtë tanë se si harmonizojmë qëndrimet tona dhe t’i shmangim gjërat e pakëndshme”, ka thënë Nabhan për televizionin serb, “Nova S”.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ambasadori palestinez në Serbi: Palestina s’do ta njohë Kosovën në asnjë mënyrë
Ambasadori palestinez në Serbi: Palestina s’do ta njohë Kosovën në asnjë mënyrë
https://1.bp.blogspot.com/-7J4-Bu7KSgw/X1owTzPjz5I/AAAAAAAAD3w/-r81ScnKZoY-MYkvULKQL_q9Rns1OGtDwCLcBGAsYHQ/s320/20200910_155413.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7J4-Bu7KSgw/X1owTzPjz5I/AAAAAAAAD3w/-r81ScnKZoY-MYkvULKQL_q9Rns1OGtDwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200910_155413.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/ambasadori-palestinez-ne-serbi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/ambasadori-palestinez-ne-serbi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy