Publicite

Ankohen besimtarët/ Ndodh çudia në Dibër, në minaren e xhamisë vendosen antena telefonie celulare

Ndonëse është një objekt kulti dhe në të luten besimtarët musliman të fshatit Maqellarë në Bashkinë Dibër, çuditërisht në minaren e kësaj xh...


Ndonëse është një objekt kulti dhe në të luten besimtarët musliman të fshatit Maqellarë në Bashkinë Dibër, çuditërisht në minaren e kësaj xhamie janë vendosur antenna valësh të një telefonie celulare. Ky fakt ka shqetësuar besimtarët që shkojnë e luten në këtë objekt kulti.

Ata kanë kërkuar që antenat të hiqen jo vetëm për faktin se shëmtojnë minaren e xhamisë, por edhe janë të rrezikshme pasi lëshojnë valë të dëmshme për shëndetin si dhe mund të bëhen objekt i goditjes nga shkarkesat elektrike, pra rrufetë. Shqetësimin e ngre edhe imami i kësaj xhamie, Shaban Skuka i cili shprehet se antenat duhet të hiqen menjëherë.

“Unë si imam kam problem për antenën. Është vendosur pa pyetur imamin dhe komunën. Besimtarët janë ankuar sepse ka valë dhe janë të dëmshme për shëndetin. Kjo nuk lejohet, është e paprecedentë,”-u shpreh imami.

I kontaktuar nga ana jonë, Myftiu i Dibrës, Muis Kurulla tha se është në dijeni të shqetësimit të banorëve të Maqellarës dhe se këtë problematikë, ja ka përcjellë Komunitetit Musliman Shqiptar. Kjo nuk është hera e parë që objektet e kultit përdoren për vendosjen e antenave të telefonisë së lëvizshme apo shërbimeve të tjera elektronike./dosja

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ankohen besimtarët/ Ndodh çudia në Dibër, në minaren e xhamisë vendosen antena telefonie celulare
Ankohen besimtarët/ Ndodh çudia në Dibër, në minaren e xhamisë vendosen antena telefonie celulare
https://1.bp.blogspot.com/-VR7YC2ok0Ao/X2X3T1HpU0I/AAAAAAAAD_A/PqV0_jaugLML-aXiCIi3r__MzuIXHqIAACLcBGAsYHQ/s320/20200919_141849.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-VR7YC2ok0Ao/X2X3T1HpU0I/AAAAAAAAD_A/PqV0_jaugLML-aXiCIi3r__MzuIXHqIAACLcBGAsYHQ/s72-c/20200919_141849.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/ankohen-besimtaret-ndodh-cudia-ne-diber.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/ankohen-besimtaret-ndodh-cudia-ne-diber.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy