Publicite

Dokumenti/Traktati Serbo-Turk i vitit 1815: Serbia njihej si shtet, mjafton të njihte Portën dhe të dëbonte shqiptarët drejt Turqisë

Siç dihet historikisht Turqia dhe Serbia kanë qenë aleatë, të dyja kanë bashkëvepruar në koordinimi me njëra tjetrën ,p.sh. nëse serbisë i ë...


Siç dihet historikisht Turqia dhe Serbia kanë qenë aleatë, të dyja kanë bashkëvepruar në koordinimi me njëra tjetrën ,p.sh. nëse serbisë i është nevojitur që të nxjerrë diçka kundër shqiptarëve dhe vendeve tjera në gadishullin ilirik ajo ka përdor Turqinë për ta ndihmuar atë që të luaj lojën e saj.

Po ashtu edhe nëse Turqisë i është nevojitur Serbia ajo i ka ofruar ndihmën e saj edhe materiale e lërë më vetëm si aleatë. Kështu këto dy vende historikisht kanë qenë bashkëpunëtore të njëra tjetrës, kanë ndihmuar planet hegjemoniste të njëra tjetrës.

Po këto dy aleatë përgjatë historisë kanë patur edhe marrëveshje qoftë sekrete, qoftë publike të largimit të shqiptarëve nga trojet e tyre duke i dërguar në Turqi dhe vendet tjera. Prandaj qëllimi i këtyre dy aleatëve, të Turqisë dhe Serbisë është i njëjtë, ato i shërbejn planeve të njëra tjetrës edhe sot.

Edhe kjo, si më poshtë, tregon se si Serbia ishte një shtet i formuar dhe pranuar brenda Perandorisë Osmane me të drejta të shumta dhe në ndihmë të njëra tjetrës: “Kombi serb formon një lloj shteti brenda shtetit. Ngase ai pranon supremacinë e Portës, kushtet të njëjta të tyre janë të vendosura sipas traktatit të vitit 1815 si më poshtë:

a) Serbët mbajnë përdorimin e lirë të fesë së tyre dhe të kushtetutës së tyre;

b) Ҫdo kryefamiljar paguan në mënyrë vjetore 1 dukat dhe të tjerët individualisht 1 piastra;

c) Asnjë serb s’mund të qëndrojë në perandorinë turke dhe anasjelltas asnjë turk në Serbi; por lejohen të qëndrojnë vetëm ata që shkojnë të kërkojnë ndihmë për çështjet e tregtisë;

d) Kalaja e Beogradit, si Palanka e vogël mbetet e pushtuar nga turqit;

e) Padishahu, në rast të një lufte me një fuqie të huaj disponon një trupë prej 12.000 serbëve.

f) Senati i serbëve vendos të mbaj një agjent konstant në Portën e Lartë.

Senati është i përbërë nga 1 kryetar dhe 4 anëtarë me seli në Semendria përveç kësaj kryepeshkopi ushtron një ndikim të rëndësishëm në çështjet e brendshme të saj. Serbët kanë gjykatësit e tyre dhe gjykatat, të cilat realisht përbëhen nga njerëz të vetë-zgjedhur nga mesi i tyre dhe vendosin sipas zakonit; policinë dhe menaxhimin e punëve të komunitetit , kryetarin e fshatit që mbanë titullin Knjaz(sundimtar).” (Beschreibung der europäischen Türkei:[..]J. Hütz, 1828 faqe 15 -16)

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Dokumenti/Traktati Serbo-Turk i vitit 1815: Serbia njihej si shtet, mjafton të njihte Portën dhe të dëbonte shqiptarët drejt Turqisë
Dokumenti/Traktati Serbo-Turk i vitit 1815: Serbia njihej si shtet, mjafton të njihte Portën dhe të dëbonte shqiptarët drejt Turqisë
https://1.bp.blogspot.com/-2S0pPLdBoP4/X1yX7e6aDRI/AAAAAAAAD8I/v6g-VifdHmwzgqpSEdRmO0tDB2N_IQPwACLcBGAsYHQ/s320/20200912_114107.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2S0pPLdBoP4/X1yX7e6aDRI/AAAAAAAAD8I/v6g-VifdHmwzgqpSEdRmO0tDB2N_IQPwACLcBGAsYHQ/s72-c/20200912_114107.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/dokumentitraktati-serbo-turk-i-vitit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/dokumentitraktati-serbo-turk-i-vitit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy