Publicite

Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë dhe me bomba, dëbohen mijëra e mijëra familje shqiptare nga vatrat e tyre”

Gazeta serbe “Proleter” në vitin 1930 sjellë dhunën serbe ndaj shqiptarëve dhe pastrimin etnik të kryer tanimë nga shteti serb, Serbia, shkr...


Gazeta serbe “Proleter” në vitin 1930 sjellë dhunën serbe ndaj shqiptarëve dhe pastrimin etnik të kryer tanimë nga shteti serb, Serbia, shkruan MekuliPress.com.

“Në Maqedoni dhe në Kosovë, diktatura gjeneralo-fashiste vazhdoi politikën agrare serbomadhe me mjete të papara deri më tash të terrorit të bardhë. Toka, thjesht, në mënyrë të dhunshme merret dhe u jepet bellogardistëve dhe vullnetarëve serbomëdhenj.

Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë dhe me bomba, dëbohen mijëra e mijëra familje shqiptare nga vatrat e tyre”. (Shih: “Proleter”, 30. I. 1930)/MekuliPress.com/

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë dhe me bomba, dëbohen mijëra e mijëra familje shqiptare nga vatrat e tyre”
Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë dhe me bomba, dëbohen mijëra e mijëra familje shqiptare nga vatrat e tyre”
https://1.bp.blogspot.com/-UMgf_cjL5J4/X3CLHEHvjzI/AAAAAAAAEBA/dZ854B7ZYL0PaOOG9K8UrZxeaEYbI6igwCLcBGAsYHQ/s320/20200927_145157.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-UMgf_cjL5J4/X3CLHEHvjzI/AAAAAAAAEBA/dZ854B7ZYL0PaOOG9K8UrZxeaEYbI6igwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200927_145157.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/gazeta-serbe-proleter-30-janar-1930.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/gazeta-serbe-proleter-30-janar-1930.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy