Publicite

Gëzim Kelmendi, del kundër hapjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Kosova ka marrë njohje nga Izraeli pas marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington D.C. pjesë e kësaj marrëveshje ishte edhe ...


Kosova ka marrë njohje nga Izraeli pas marrëveshjes me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington D.C. pjesë e kësaj marrëveshje ishte edhe hapja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem. Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi, është kategorikisht kundër këtij vendimi.

“Kosova nuk duhet ta hapë ambasadën në Jerusalem!”, thotë ai në një status në Facebook.

“Udhëheqës të ndryshëm politik në Kosovë shpeshherë kanë marrë vendime që janë kundër luftës dhe angazhimit të vet popullit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Një ndër këto shumë vendime është edhe vendimi i kryeministrit Hoti që ta hapë ambasadën e Kosovës në Jerusalem. Ky vendim i Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem është goditje për popullin e shtypur palestinez, është kundër ligjeve ndërkombëtare dhe kundër shumë rezolutave të votuara në OKB të cilat kanë kundërshtuar invazionin e regjimit izraelit në tokat palestineze.”, shton ai.

“Populli i Kosovës kurrë nuk e ka mbështetur shtypjen, vrasjen dhe përsekutimin e popujve të ndryshëm. Populli i Kosovës dhe populli palestinez ndajnë një histori të përbashkët. Të dy popujt kanë qenë të shtypur, vrarë dhe përsekutuar nga dy regjime të ndryshme, nga regjimi i Serbisë dhe ai i Izraelit. ZOTI deshti që populli i Kosovës me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare ta fitoi lirinë dhe pavarësinë. Tani nuk është e drejtë dhe e moralshme që politika kosovare të merr vendime kundër popullit të shtypur palestinez. Populli palestinez historikisht e ka mbështetur popullin e Kosovës në angazhimin dhe sakrificën për liri dhe pavarësi. Një fjali e urtë thotë ” mos ia bë atë dikujt nëse nuk ia dëshiron vetes”.”, përfundon Kelmendi.

Hapja e ambasadës në Jerusalem vjen pas vendimit të presidentit të SHBA’së, Donald Trump, një vit më parë që ta njeh këtë qytet si kryeqytetin e Izraelit, e që më parë ishte Tel Avivi.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gëzim Kelmendi, del kundër hapjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem
Gëzim Kelmendi, del kundër hapjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem
https://1.bp.blogspot.com/-ysu8MrpD924/X1U-37q5AUI/AAAAAAAADzw/r0ZPQ0CV-Iwl2QYkJ4edUAdd2sIxK1QhACLcBGAsYHQ/s320/20200906_215528.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ysu8MrpD924/X1U-37q5AUI/AAAAAAAADzw/r0ZPQ0CV-Iwl2QYkJ4edUAdd2sIxK1QhACLcBGAsYHQ/s72-c/20200906_215528.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/gezim-kelmendi-del-kunder-hapjes-se.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/gezim-kelmendi-del-kunder-hapjes-se.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy