Publicite

Gjenerali turk: 48 orë Greqisë të tërheqë ushtrinë nga ishujt, ndryshe i marrim me luftë

Gjenerali turk në pension Deniz Kutluk i kërkon qeverisë së Presidentit Erdogan të lëshojë një “ultimatum” për Greqinë për tërheqjen e menjë...


Gjenerali turk në pension Deniz Kutluk i kërkon qeverisë së Presidentit Erdogan të lëshojë një “ultimatum” për Greqinë për tërheqjen e menjëhershme nga ishujt e Egjeut ose në të kundërt të ndërhyhet ushtarakisht.

“Turqia duhet të thotë se “Greqia brenda 48 orësh të tërhiqet ose përndryshe ne e kemi këtë fuqi për t’i marrë një nga një”, tha ai në mënyrë provokuese. Admirali në pension akuzoi Greqinë, se ajo kërkon të ndërhyjë në zonat detare që i përkasin Turqisë, por e paralajmëroi se nëse reagon mund ta pësojë.

“Greqia duke thënë se “Shtetet e Bashkuara më mbështetën, ne e zgjidhëm çështjen me Egjiptin”, bënë hapa drejt rajoneve të Turqisë. Flotat tani janë në fushë. Forcat greke janë në Egje.

Me shumë mundësi nëndetëset e tyre janë në Mesdhe. Forcat greke janë fshehur prapa ishujve dhe po presin. Flota turke e di këtë dhe ka marrë pozicione strategjike. Nëse Turqia dëshiron t’i marrë, i merr ato ishuj. Ajo që po bën Greqia është një shkelje e ligjit ndërkombëtar”.

Kutluk nuk u kurseu as Francën, të cilën ai e akuzoi për shkelje të ligjit ndërkombëtar, ndërsa paralajmëroi se forcat turke mund të kapnin aeroplanmbajtësen franceze që lundronte në Mesdheun Lindor brenda dy ditësh.

“Franca është e angazhuar në dërgimin e avionëve luftarakë atje dhe ngritjen e një baze ajrore në Qipro. Këto janë manovra gjeopolitike. Nga njëra anë, ata duan të shesin armë dhe anije në Greqi. Këto hapa duhet të ndalen nga organet ndërkombëtare sepse ato janë shkelje e ligjit.

Por nuk besoj se Franca dhe Turqia do të përplasen” tha ai. Tensionet mes dy vendeve, Greqisë dhe Turqisë për çështjen e detit vijojnë që të rriten nga dita në ditë./abcnews.al

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gjenerali turk: 48 orë Greqisë të tërheqë ushtrinë nga ishujt, ndryshe i marrim me luftë
Gjenerali turk: 48 orë Greqisë të tërheqë ushtrinë nga ishujt, ndryshe i marrim me luftë
https://1.bp.blogspot.com/-_ZgOp3LXmCQ/X0--uUMwIlI/AAAAAAAADxc/IcKotwRNynAXjGlwzkOXLAw2pGn7KHmLACLcBGAsYHQ/s320/20200902_174646.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_ZgOp3LXmCQ/X0--uUMwIlI/AAAAAAAADxc/IcKotwRNynAXjGlwzkOXLAw2pGn7KHmLACLcBGAsYHQ/s72-c/20200902_174646.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/gjenerali-turk-48-ore-greqise-te.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/gjenerali-turk-48-ore-greqise-te.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy