Publicite

Gjergj Fishta dhe shkrimtari sërb

Gjergj Fishta dhe shkrimtari Serb Poeti kombëtar Gjergj Fishta shkoi në një konferencë shkrimtarësh në Romë. Në konferencë merrte pjesë edhe...


Gjergj Fishta dhe shkrimtari Serb

Poeti kombëtar Gjergj Fishta shkoi në një konferencë shkrimtarësh në Romë. Në konferencë merrte pjesë edhe një shkrimtar serb, i cili në një libër të tij kishte shkruajtur se shqiptarët janë me bisht. Kur të gjithë u ulën për te filluar konferencën, Fishta ndenji në kembë.

– Zotëri, a nuk keni karrigë? – e pyeti drejtuesi i seancës.
– Karrigën e kam, por nuk ka vrimë ku të fus bishtin, – u pergjigj Fishta.
– Cilin bisht? – e pyeti i habitur drejtuesi i seancës.
– Bishtin që kemi ne shqiptarët për të cilin ka shkruajtur ky shkrimtari sërb, – tha Gjergji duke shenjuar serbin.
– Ju lutem zotëri, mos bëni shaka! – foli përsëri drejtuesi.
– Nuk po bëj aspak shaka, – u përgjigj Fishta, – sepse sërbi, o do të gjejë bishtin shqiptarëve për të cilin ka shkruajtur, o të dalë përjashta i turpëruar.

Shkrimtari sërb nuk e zgjati, por kokulur dhe i mbuluar me turp, doli nga salla.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gjergj Fishta dhe shkrimtari sërb
Gjergj Fishta dhe shkrimtari sërb
https://1.bp.blogspot.com/-qpQG8tTjyvc/X2dWadSPslI/AAAAAAAAD_w/4tHqBhxdS_ckBToyGjQZTEy6D4ju81L7ACLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1600607833311.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-qpQG8tTjyvc/X2dWadSPslI/AAAAAAAAD_w/4tHqBhxdS_ckBToyGjQZTEy6D4ju81L7ACLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1600607833311.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/gjergj-fishta-dhe-shkrimtari-serb.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/gjergj-fishta-dhe-shkrimtari-serb.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy