Publicite

“Ka ardhur momenti i duhur”, ministri grek bën paralajmërimin e fortë për çështjen ‘e nxehtë’ të detit me Shqipërinë: Po shqyrtojmë veprimet për..

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka folur sërish për çështjen ‘e nxehtë’ të detit me Shqipërinë. Gjatë një interviste për mediat ...


Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka folur sërish për çështjen ‘e nxehtë’ të detit me Shqipërinë. Gjatë një interviste për mediat greke Dendias tha se institucioni që ai drejton po shqyrton veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në detin Jon.

“Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, të gjitha zonat detare të vendit, kur shfaqet e nevojshme në dakordësi të plotë me fqinjët, kur nevojitet. Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm. Organet kompetente të Ministrisë së Punëve të Jashtme po shqyrtojnë veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje, fillimisht në detin Jon, si dhe në vijim do kryhen përgatitjet për zgjerimin në zonat e tjera. Do të ushtrojmë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta”, është shprehur ministri

Gjatë intervistës, ministri Dendias ka folur dhe për krizën me Turqinë, zgjerimin e ujërave detare në jug të ishullit të Kretës, ndërhyrjen gjermane të Merkel, fuqizimin e armatosjes së forcave ushtarake, si dhe strategjinë diplomatike të Greqisë për çështjet e hapura në Egje, duke theksuar se “Greqia është e hapur për ndërhyrje të tretë, siç është trajtimi i ZEE me Turqinë në Gjykatën e Lartë kompetente të Hagës, por për të arritur aty duhet ta miratojë edhe Turqia. Qëndrimi i deritanishëm i palës turke tregon se është kundër ndërhyrjeve të treta për zgjidhjen e konfliktit”, ka thënë mes të tjerash Nikos Dendias.
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Ka ardhur momenti i duhur”, ministri grek bën paralajmërimin e fortë për çështjen ‘e nxehtë’ të detit me Shqipërinë: Po shqyrtojmë veprimet për..
“Ka ardhur momenti i duhur”, ministri grek bën paralajmërimin e fortë për çështjen ‘e nxehtë’ të detit me Shqipërinë: Po shqyrtojmë veprimet për..
https://1.bp.blogspot.com/-aFnuWMjW2G0/X2dOFrXnDVI/AAAAAAAAD_c/0JwbP4DhRj4bU3UjnwPlrzUnLtS9mN0sgCLcBGAsYHQ/s320/20200920_143652.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-aFnuWMjW2G0/X2dOFrXnDVI/AAAAAAAAD_c/0JwbP4DhRj4bU3UjnwPlrzUnLtS9mN0sgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200920_143652.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/ka-ardhur-momenti-i-duhur-ministri-grek.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/ka-ardhur-momenti-i-duhur-ministri-grek.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy