Publicite

Kjo është ‘Molla e Kuqe’ që të gjithë flasin për të

Një nga të dhënat ka të bëjë me një histori në kufijtë e legjendës. Sipas kësaj historie, emrin Molla e Kuqe e kishin dy fshatra skajorë shq...


Një nga të dhënat ka të bëjë me një histori në kufijtë e legjendës.

Sipas kësaj historie, emrin Molla e Kuqe e kishin dy fshatra skajorë shqiptarë, njëri në veri dhe tjetri në jug të vendit.

Data e këtyre toponimeve nuk njihet, por ato tregonin dy skajet kufitare të një Shqipërie që nuk ekzistoi më pas 1913-ës.

Fshati Molla e Kuqe në jug, i përket një zone që sot gjendet brenda kufijve administrativë të Greqisë, me emër të ndryshuar në Kalloreferis. Fshati tjetër, në skajet veriore të Shqipërisë, gjendet edhe ai jashtë kufijve të Shqipërisë së sotme, diku afër një vendi të njohur me emrin Novi Pazar.

Për këtë toponim flet edhe një shprehje shumë e përdorur dikur, por e rralluar ose e zhdukur në ditët e sotme: “Do rrish urtë apo të ta bëj shtëpinë matanë Mollës së Kuqe!” Shprehja përdorej sa herë duhej t’i thoshe dikujt që mund të dërgohej larg.

E dhëna e dytë është më e “freskët” në kohë. Ka të bëjë me një dekret të vitit 1968 të Presidiumit të Kuvendit Popullor të RPSH-së. (dekreti nr. 4381, datë 13.4.1968) Ky dekret bën disa ndryshime të rëndësishme në ndarjen administrative tokësore të vendit. Mes rreshtave gjetëm edhe një vendim që ka të bëjë me një fshat me emrin Molla e Kuqe.

Vendimi mban numrin 6, në listën e 14 vendimeve që kanë të bëjnë me rrethin e Kukësit dhe thotë: “Fshati Mollë-Kuqe shkëputet nga lokaliteti i Fanit dhe lidhet me lokalitetin e Shëmirësë”.

Do të thotë që një fshat me këtë emër ekziston edhe në këtë rreth.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kjo është ‘Molla e Kuqe’ që të gjithë flasin për të
Kjo është ‘Molla e Kuqe’ që të gjithë flasin për të
https://1.bp.blogspot.com/-2bn8fGhf-Dg/X1tH53WBsNI/AAAAAAAAD5g/I4WznhlY9BgvU8t7YOR5q6Jl4q8f8-U9gCLcBGAsYHQ/s320/20200911_114732.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2bn8fGhf-Dg/X1tH53WBsNI/AAAAAAAAD5g/I4WznhlY9BgvU8t7YOR5q6Jl4q8f8-U9gCLcBGAsYHQ/s72-c/20200911_114732.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/kjo-eshte-molla-e-kuqe-qe-te-gjithe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/kjo-eshte-molla-e-kuqe-qe-te-gjithe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy