Publicite

Marin Mema: Bisedimet me fqinjët duhet të nisin me çështjen Çame

Bisedimet me fqinjët duhet të nisin me çështjen çame. Nuk mund të harrohen e lihen mënjanë ata mijëra e mijëra të masakruar e pasuesit e tyr...


Bisedimet me fqinjët duhet të nisin me çështjen çame. Nuk mund të harrohen e lihen mënjanë ata mijëra e mijëra të masakruar e pasuesit e tyre që ende edhe sot në vitin 2020 nuk lejohen të vizitojnë varret e të parëve, shtëpitë, pragjet e përgjakura... 

Me ligjin e luftës që duket e pabesueshme sesi vazhdon të përdoret edhe sot kundër shqiptarëve.

Duhet folur për miliona arvanitasit e po kështu për pronat e blera nga shqiptarët ne fillimin e shekullit të XX në Athinë, Selanik, Xanthi, Patra e me rradhë. Prona që u konfiskuan me reformën agrare të viteve 1925-27 në Greqi. Ende edhe sot një nga shtëpitë më të mëdha në Selanik është ajo e Hasan Prishtinës apo ato të dikurshme të klubit “Bashkimi” e me rradhë. Pa harruar ato të komunitetit bektashi në Thesali e qindra pronat e vjetra në Athinë. Të gjitha janë të dokumentuara madje gjënden të detajuara edhe në arkivat e shtetit shqiptar.

Sigurisht janë ato të popullësisë autoktone çame që ende presin zgjidhje.

Pasi të mbarojmë të gjitha këto mund të ulemi të diskutojmë për të tjerat... Vetëm në këtë mënyrë do jemi në kushte të barabarta dhe me të vërtetat historike mbi tryezë, pa ekstremizma, pa klithje, pa urrejtje dhe pa kulisa të fshehta. Këto janë zgjidhje të vërteta dhe afatgjata. Por kjo nuk ka ndodhur e nuk ndodh sepse politikës sonë gjithë anësh nuk ja ndjen fare për këtë tokë dhe as për historinë e saj, por vetëm për interesat e çastit, për politikë të çastit. Kjo është e vërteta. Shqipërinë nuk e duan !


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Marin Mema: Bisedimet me fqinjët duhet të nisin me çështjen Çame
Marin Mema: Bisedimet me fqinjët duhet të nisin me çështjen Çame
https://1.bp.blogspot.com/-RZHPtQShvuM/X05S-4o0jtI/AAAAAAAADxE/c4mnQ__XMlAhjsC_tKme3lf4gEXgLPOkACLcBGAsYHQ/s640/FB_IMG_1598968531077.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-RZHPtQShvuM/X05S-4o0jtI/AAAAAAAADxE/c4mnQ__XMlAhjsC_tKme3lf4gEXgLPOkACLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1598968531077.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/marin-mema-bisedimet-me-fqinjet-duhet.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/marin-mema-bisedimet-me-fqinjet-duhet.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy