Publicite

Medvegja ka Vdekë

Medvegja ka vdekë Du me bâ bè mos me shku’ mâ në Medvegjë. Aty gjuha shqipe flitet vetëm në ndonjerën nga dy-tri kafenetë e kësaj qyteze, ku...


Medvegja ka vdekë

Du me bâ bè mos me shku’ mâ në Medvegjë. Aty gjuha shqipe flitet vetëm në ndonjerën nga dy-tri kafenetë e kësaj qyteze, ku dikur shqipja flitej në çdo cep.

Madje, siç më tha një mik nga Medvegja, "njeriu më i rëndësishëm shqiptar në komunën e Medvegjës është një ‘portir’ (derëtar)”.
Nuk ka më në Medvegjë as nënkryetar shqiptar të komunës, as nënkryetar shqiptar të kuvendit - poste që në të kaluarën, së paku simbolikisht, i kishin shqiptarët.
Bile, edhe numri i asambleistëve është reduktuar nga 13-14, sa ishin para pak vitesh, në vetëm 3 asambleistë shqiptarë aktualisht.
Ata nuk mund të bëjnë bash asgjë dhe nuk paraqesin kurrfarë peshe politike në komunën e Medvegjës.
E di që disa do më thonë se jam bërë i bezdisshëm me temën e Medvegjës.
Do më thonë se nuk jam as kompetent që të shkruaj. 
Por, një gjë e di.
Po e vizitove Medvegjën, edhe nëse arrin t'i përmbash lotët, nuk do arrish ta përmbash dhimbjen e zemrës kur e sheh qytetin dhe medvegjalitë se si nuk kanë as ku të ankohen për humbjen e adresave dhe dhimbjen që ndiejnë ata pak vetë për faktin se askush nuk kujtohet për ta.

Edhe ato 100 mijë euro që qeveria e mëhershme kosovare i ka dërguar për Medvegjë kanë mbetur të bllokuara nga pushteti lokal, i cili nuk dëshiron t'i menaxhojë për ndonjë projekt shqiptar.
Me zemër të plasur një mik medvegjali më tha: "Më mirë Kosova t’ua dërgonte ato para individëve që janë pa strehë sesa që i dërgoi përmes xhirollogarisë, e tash nuk mund t'i shfrytëzojnë shqiptarët".
Fotografinë para komunës e bëra sepse nuk do jetë e largët dita kur edhe emrin në shqip - "Medvegjë" - do e fshijnë.

Shkruan: Behxhet Bici


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Medvegja ka Vdekë
Medvegja ka Vdekë
https://1.bp.blogspot.com/-RrCCjNh29fM/X1i3Aao9hwI/AAAAAAAAD1I/lOBfx352woU2RHttNSNrPZK2xu9V_18kgCLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1599649489509.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-RrCCjNh29fM/X1i3Aao9hwI/AAAAAAAAD1I/lOBfx352woU2RHttNSNrPZK2xu9V_18kgCLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1599649489509.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/medvegja-ka-vdeke.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/medvegja-ka-vdeke.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy