Publicite

Metali i çmuar që mund të fusë Shqipërinë në BE? Reuters: Ka depozita të shumta bashkë me Serbinë, ndaj KE

“Europa i bashkohet përleshjes globale për mineralet kritike”, mban titullin një artikull i publikuar së fundmi nga Reuters e që e vë theksi...


“Europa i bashkohet përleshjes globale për mineralet kritike”, mban titullin një artikull i publikuar së fundmi nga Reuters e që e vë theksin te fakti se, Europa po e humbet betejën globale për metalet dhe se këto të fundit janë duke i mbaruar.

Në artikull përmendet edhe Shqipëria.

“Kapaciteti prodhues i Europës, sidomos në fazën e rafinimit dhe të procesimit është reduktuar ndjeshëm, sidomos nga konkurrenca me çmime më të ulëta, kryesisht nga Kina” shkruan artikulli.

Alarmin e ka ngritur së fundmi edhe shoqata europiane, Eurometaux.

“Pesë vitet e ardhshme do të përcaktojnë nëse ne do të kemi sukses në rimëkëmbjen tonë në këtë drejtim, apo nëse të tjera rajone në botë do të futen në garë” – thotë shoqata.

Të njëjtin mendim ndan edhe vetë Komisioni Europian, krahu ekzekutiv i Bashkimit Europian.

KE ka detajuar një plan të gjerë, sidomos për të ulur varësinë nga importet, gjë që është ekspozuar ndjeshëm pas shpërthimit të pandemisë.

Bashkimi Europian është duke ndjekur tani të njëjtën rrugë si Japonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës në krijimin e zinxhirit vetë – furnizues të këtyre metaleve.

Unioni ka të hartuar një listë të mineraleve kritike, mes të cilave edhe platinin.

Pikërisht për këtë arsye, Komisioni Europian këmbëngul për integrimin e Ballkanit Perëndimor në zinxhirin europian të furnizimit, thotë Reuters, duke e arsyetuar këtë me faktin se, Shqipëria ka depozita platini.

Serbia, gjithashtu sipas Komisionit Europian ka rezerva të një minerali nga grupi i metaleve kritike.

Megjithëse jo në sasinë e Shqipërisë dhe Serbisë, edhe vende të tjera të Ballkanit Perëndimor kanë rezerva të mineraleve të listës së KE, ve në dukje artikulli i Reuters.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Metali i çmuar që mund të fusë Shqipërinë në BE? Reuters: Ka depozita të shumta bashkë me Serbinë, ndaj KE
Metali i çmuar që mund të fusë Shqipërinë në BE? Reuters: Ka depozita të shumta bashkë me Serbinë, ndaj KE
https://1.bp.blogspot.com/-HE94tyYbY_c/X1oHH2roa3I/AAAAAAAAD3Y/Tfy0IQiKodc02Yq7CWTTQ-q99M8ck2_MQCLcBGAsYHQ/s320/20200910_125848.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-HE94tyYbY_c/X1oHH2roa3I/AAAAAAAAD3Y/Tfy0IQiKodc02Yq7CWTTQ-q99M8ck2_MQCLcBGAsYHQ/s72-c/20200910_125848.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/metali-i-cmuar-qe-mund-te-fuse.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/metali-i-cmuar-qe-mund-te-fuse.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy