Publicite

Minoritarët në Konispol sytë nga Greqia: Jemi lodhur nga premtimet e pa mbajtura (VIDEO)

Minoritarët në Janjar të Konispolit i kanë kthyer sytë drejt Greqisë. Thonë se janë të lodhur dhe të zhgënjyer nga premtimet e pambajtura në...


Minoritarët në Janjar të Konispolit i kanë kthyer sytë drejt Greqisë. Thonë se janë të lodhur dhe të zhgënjyer nga premtimet e pambajtura në 30 vjet dhe duan të dinë a janë ende pjesë e shtetit shqiptar. Nëse kërkesat e tyre nuk u merren parasysh ata do të kërkojnë zëvendësimin e piramidës që i ndan nga Greqia.

"Në qoftë se nuk merr (masë) shteti shqiptar ta dimë, i bie më afër të vemi në Filat se sa në Sarandë me këtë xhade që kemi tani. Duam tre orë e gjysmë të shkojmë në Sarandë e një orë e gjysmë në Filat. Po nuk morën masat këtej, të kërkojmë ndihmë nga greku. Të na japin rrugën të ndryshohet kufiri. Jemi më të sigurt nga greku", thanë banorët.

Gjendja e rrugës, mungesa e ujit të pijshëm dhe shumë probleme të tjera, banorët ua kanë prezantuar politikanëve kohën kur ata kërkojnë votën. Kanë marrë dhe premtimin e tyre: Brenda mandatit  do t’i keni zgjidhur të gjitha problemet. Por kaluan 30 vite dhe shqetësimet e banorëve vetëm janë shtuar.

"Nuk ka rrugë që të çon në spital, është e kotë që kemi një infermier në fshat, ka emrin se nuk ka asnjë ilaç. Nuk ka një pikë ujë, kemi 30 e ca vite në demokraci e nuk kanë sjellë ujin në fshat, premtojnë shumë e s'bëjnë asgjë", thanë të tjerë banorë.

Një fshat i vogël më pak njerëz që mund t'u zgjidhesh problemet për një javë, jo për 30 vjet. Një vend ku ujësjellësi i ndërtuar në këtë tokë i jep ujë gjithë Konispolit dhe banorëve këtu jo. Ky është Janjar në Konispol, që mesa duket shpejt do kthejnë shpinën.
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Minoritarët në Konispol sytë nga Greqia: Jemi lodhur nga premtimet e pa mbajtura (VIDEO)
Minoritarët në Konispol sytë nga Greqia: Jemi lodhur nga premtimet e pa mbajtura (VIDEO)
https://1.bp.blogspot.com/-Qk1W_GT_DSQ/X103wZxYd2I/AAAAAAAAD9g/XsgEf_7AF90sdndr1oKbhGX2SuhT-zIsgCLcBGAsYHQ/s320/20200912_230308.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Qk1W_GT_DSQ/X103wZxYd2I/AAAAAAAAD9g/XsgEf_7AF90sdndr1oKbhGX2SuhT-zIsgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200912_230308.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/minoritaret-ne-konispol-syte-nga-greqia.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/minoritaret-ne-konispol-syte-nga-greqia.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy