Publicite

Mitsotakis kërcënon Turqinë: Hiq anijet, ose do të të izolojmë

Kryeministri grek Ktriakos Mitsotakis i është drejtuar me një mesazh të fortë Turqisë. Mitsotakis e ka lënë zgjedhjen në dorën e palës turke...


Kryeministri grek Ktriakos Mitsotakis i është drejtuar me një mesazh të fortë Turqisë. Mitsotakis e ka lënë zgjedhjen në dorën e palës turke ose të heqë anijet, ose do ta izolojnë.

” Zgjedhja është e qartë. Turqia mund të bashkëpunojnë dhe të gjejë gjuhën e përbashkët, ose mund të vazhdojë të veprojë si agresor, duke luajtur lojëra në periferi të Evropës, dhe për të paguar një shumë të konsiderueshme financiare për sjelljen. Mund të zgjedhë nëse Greqia do të jetë një urë apo një pengesë për partneritetin dhe përparimin “, thekson Kyriakos Mitsotakis në artikullin e tij në të cilin ai analizon pozicionet greke në audiencën ndërkombëtare.

“Nëse Turqia do të kishte zgjedhur urën, unë besoj se Presidenti Erdogan do të kishte akoma potencialin për të arritur një marrëveshje ambicioze, afatgjatë me BE që do të përfitonte nga të gjithë. Mosmarrëveshjet nuk zgjidhen me forcë, hile ose manipulim, por në mënyrë paqësore dhe përmes respektit të ndërsjellë dhe mirëkuptimit të ndërsjellë. Kjo nuk duhet të jetë kështu. Zgjidhja është e thjeshtë. Ne jemi ulur Ne diskutojmë mbi ndryshimet tona. Dhe ne po përpiqemi të arrijmë një marrëveshje. Nëse nuk kemi sukses, atëherë do të lejojmë që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të vendosë. Në fund të fundit, çfarë duhet të ketë frikë Ankaraja nga sundimi i ligjit?”, shton më tej kryeministri.

Kryeministri gjithashtu iu referua takimit në Berlin dhe tërheqjes së Turqisë nga ajo që u ra dakord. “Gjatë gjithë kësaj unë kam qëndruar i hapur për dialog. Kur Berlini ofroi të ndërmjetësojë, ne u ulëm me mirëbesim në përpjekje për të gjetur gjuhë të përbashkët. Ne madje arritëm të arrijmë një “marrëveshje me shkrim”. Rezultati ishte që Turqia përfundimisht u tërhoq, duke zbuluar bisedime joformale, por sekrete. Shpresat që unë vazhdoj të kem për Turqinë nuk e fshehin realitetin tim. “Ne kemi nevojë për dialog, por jo nën regjimin e shantazhit, “ tha ai.

Më tej kryeministri grek thekson se retorika turke është e një epoke të kaluar, ku flitet për luftë dhe armiq.

“Retorika turke i përket një epoke të kaluar. Flet për armiqtë, dëshmitarët, luftën dhe gatishmërinë për të paguar çdo çmim. “Kjo është gjuha dhe sjellja e një vendi kandidat, i cili kërcënon jo vetëm dy Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian, Greqinë dhe Qipron, por edhe vetë BE, një fakt që shqetëson seriozisht Shtetet Anëtare “, shprehet Mitsotakis.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mitsotakis kërcënon Turqinë: Hiq anijet, ose do të të izolojmë
Mitsotakis kërcënon Turqinë: Hiq anijet, ose do të të izolojmë
https://1.bp.blogspot.com/-J8SqPkUoguw/X1oVscEFpEI/AAAAAAAAD3k/-wR0q2zuORAd-E8pBnuH0M88XurNPTZTgCLcBGAsYHQ/s320/20200910_140104.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-J8SqPkUoguw/X1oVscEFpEI/AAAAAAAAD3k/-wR0q2zuORAd-E8pBnuH0M88XurNPTZTgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200910_140104.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/mitsotakis-kercenon-turqine-hiq-anijet.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/mitsotakis-kercenon-turqine-hiq-anijet.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy