Publicite

Nadë Malet e Dibrës Skënderbeu fal Dibrës mundi të konsolidojë pushtetin

Nandё Malet e Dibrёs      “Skënderbeu, falë Dibrës, mundi të konsolidojë pushtetin e vet duke përballuar për 24 vjet ushtritë tona. Midis ti...


Nandё Malet e Dibrёs
   
 “Skënderbeu, falë Dibrës, mundi të konsolidojë pushtetin e vet duke përballuar për 24 vjet ushtritë tona. Midis tij dhe gjeneralëve tanë, përfundimi i luftimeve varej gjithmonë nga mposhtja e “Nandë Maleve të dy Dibrave”.

Basri beg Dukagjini,
( Feti Pasha, Shballkanizimi i Orientit, Paris, 1919, f.13 )

Një autor anonim, në vitin 1866, ka shkruar: 

« Nëndë Malet e Dibrës, apo Malësia e Dibrës paraqet thelbin e vërtetë shoqëror të Gegërisë. Atje gjenden të rujtura doket e vjetra shqiptare,si dhe kodi i pashkruar i Skënderbeut, i bartur brez pas brezi,gjerë në ditët e sotme me dlirësinë e tij të lashtë».

Kanuni i Maleve të Dibrës, 12 paragrafet:

1. Malet te qendrojne njëri me tjetrin në çdo kohë rast e rrethanë.

 2. Territori i tyre të quhet i të gjithëve; çdo pëllëmbë e një mali të quhet e të Nandë Maleve dhe po u cenua ndonjëri prej tyre, kushdo e kudoqoftë, të mbrohet nga të gjithë.

 3. Në Grykë të Vogël, që është në ballë të sulmeve turke, të vendoset një roje e përhershme, që të lajmërojë kur të vijnë turqit.

 4. Asnjë malësor i Nandë Maleve të Dibrës të mos pranojë tituj e grada si pasha apo spahi dhe të mos shërbejë në ushtrinë dhe administratën osmane.

 5. Kush hyn në shërbim të shtetit turk, të përjashtohet nga Malet përgjithmonë.

 6. Të mos i dorëzohen armët Turqisë.

 7. Po të kërkojë ndihmë Topalltia ose ndonjë krahinë tjetër në luftë kundër turqve, t’i jepet. 

 8. Secili “mal”, në tubimet popullore të zgjedhë plakun e vet, për vendosjen e karareve.

 9. Secili plak të ketë tre-katër çekiç (ndihmës), që do të gjykojë vrasjet për hakmarrje. 

10. Po të vritej plaku, i cili qëndron i paarmatosur, vrasësi pushkatohet, t’i digjet shtëpia dhe familja të dëbohet për një kohë të caktuar ose t’i priten pemët dhe t’i merret toka.

11. Në rast lufte kundër turqve, ndalohet çdo lloj hakmarrje.

12. Ndalohet pushka në gra, fëmijë dhe pleq të paarmatosur.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Nadë Malet e Dibrës Skënderbeu fal Dibrës mundi të konsolidojë pushtetin
Nadë Malet e Dibrës Skënderbeu fal Dibrës mundi të konsolidojë pushtetin
https://1.bp.blogspot.com/-d2OT157gJJs/X1yw0V8ppCI/AAAAAAAAD8U/z1DEiUgNPxI_P2_kZv2jcbvcLGgehAezACLcBGAsYHQ/s320/FB_IMG_1599909982072.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-d2OT157gJJs/X1yw0V8ppCI/AAAAAAAAD8U/z1DEiUgNPxI_P2_kZv2jcbvcLGgehAezACLcBGAsYHQ/s72-c/FB_IMG_1599909982072.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/nade-malet-e-dibres-skenderbeu-fal.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/nade-malet-e-dibres-skenderbeu-fal.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy