Publicite

OKB trondit Greqinë për çështjen “12 milje” me Shqipërinë

Organizata e Kombeve të Bashkuara sot dha një deklaratë të ftohtë kundër Greqisë për çështjen e komplikuar me Shqipërinë në detin Jon. Sekre...


Organizata e Kombeve të Bashkuara sot dha një deklaratë të ftohtë kundër Greqisë për çështjen e komplikuar me Shqipërinë në detin Jon.

Sekretari i përgjithshëm i OKB António Guterres sot doli me deklaratë për media duke folur për çështjen e komplikuar mes dy shteteve fqinje Greqi dhe Shqipëri.

Guterres tha se Greqia duhet të jetë e kujdesshme me gjuhën e perdorur në parlament për çështjen e zonës detare me Shqipërinë.

Ai theksoi se përderisa nuk ka asnjë marrveshje me Shqipërinë nuk ka gjasa që të zgjerohet Greqia 12 milje në detin Jon.

Guterres tha se Mitsotaqis e ka përdor këtë strategji për të fituar mbështetje nga populli Grek për zgjedhjet e ardhshme në Greqi.

OKB i dënon ashpër këto lloj folklorizma nacionaliste të Greqisë, pasi nxit urrejtje mes dy popujve!

Guterres gjithashtu kërkoi nga Greqia dhe kryeministri Mitsotaqis që të gjejnë gjuhën e përbashkët me Turqinë sepse një luftë mes dy shteteve do të ishte fatale për të dyja pasi sot bota është në gjendje krize emergjente nga pandemia. /Lajmenoy.info

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: OKB trondit Greqinë për çështjen “12 milje” me Shqipërinë
OKB trondit Greqinë për çështjen “12 milje” me Shqipërinë
https://1.bp.blogspot.com/-6-yFDi6CgE4/X10ZkiGLqMI/AAAAAAAAD9U/43HKcNgxFSIQ3nyACRPafCA_M9SUd-WXwCLcBGAsYHQ/s320/20200912_205430.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6-yFDi6CgE4/X10ZkiGLqMI/AAAAAAAAD9U/43HKcNgxFSIQ3nyACRPafCA_M9SUd-WXwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200912_205430.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/okb-trondit-greqine-per-ceshtjen-12.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/okb-trondit-greqine-per-ceshtjen-12.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy