Publicite

Serbët nuk kanë histori. Do i godasim rrenat serbe !

Shkruan: Fahri XHARRA Deri me ardhjen e turkut e gjerë në shekullin XV-të, nuk kishte shtet serb, nuk kishte organizim të një shteti të mirë...


Shkruan: Fahri XHARRA

Deri me ardhjen e turkut e gjerë në shekullin XV-të, nuk kishte shtet serb, nuk kishte organizim të një shteti të mirëfilltë serb. Vladimir Çoroviq, në historian serb shkruan: “Dushani e krijoi një principatë e cila nuk ishte serbe, por e përzier, e përbërë nga Serbët, Helenët dhe Arbanasit (Shqiptarët). Qëllimi tij ishte që të pushtonte Konstantinopolin dhe të bëhet trashëgimtarë i Imperatorisë së kohës. Car dhe si i tillë, sundimtar i Ballkanit dhe i serbëve të tij (?) (në atë kohë serbët ishin në pakicë e Car Dushani- arbanas ortodoks.)”. Ndërsa studiuesi tjetër serb Lazo Kostiq shton: “ Nemanasit (Nemanjiqët-sipas atij) kishin mundur të sundojnë Bizantin, por jo serbët” (Sepse nuk kishte Serbi). Historia serbe flet ndryshe, flet ndryshe dhe e gënjen historinë ndryshe.

Por kush ishte Stefan Nemanja ?

Letra e një prifti orortodoks serb “serb” për të treguar të kaluarën tonë të përvehtësuar nga serbët.

“Shokut Skender Rizajt

Nuk di a jeni te njofur me prejardhjen e dinastisë se Nemanjiqve, e cila ka sunduar me shtetin mesjetar te Nemanjiqve, nga shekulli XII -XIV .

Sipas nje teorie greke dhe te shënimeve ne Hillendar, ajo është me origjine Shqiptare dhe i ka takuar fisit Nimani. Nimanet njeher ishin katolike, pastaj ortodoks, pas ndarjes se kishave dhe te skizmes me 1054 . Me vone, me ardhjen e Turqve (osmaneve ) jane islamizuar . “

“Fisi Nimani eshte shkruar si“Nemane“(greq.) kurse Stefan Nemanea si“Stefan Nemane“(greq.) gjithashtu edhe ne Hilendar është shkruar me emrin Stefan Nemane. Prandaj ne shqiptimin e me vonshem te Shqipes e ka marr leximin itacistik Nimani, e më heret është lexuar Nemane .

Me sllovenizimin e te lexuarit te fjales Nemane, ne mesjeten e vonshme është pervetsuar fjala Nemanja (nga metateza e shqipes : Nemanaj . ).

Nga fisi nimani kan mbetur trashigimtaret e Nimanasve te tanishem nga te cilet ka ne rrethinen e Prizerenit dhe ne vet Prizren …..Kjo eshte persa i perket etimologjise Nemanjiqi, ç – iqi.“

“Nimanajt kane sunduar sipas te drejtës kanunore deri me 1354, kur Car Dushani e ka nxjerr Kanunin e vet, i cili është përplot me te drejta te vjetra kanunore shqiptare . Kanuni ka pretenduar te zhduke te drejtën e vjetër kanunore te Shqiptareve dhe legjislacionin dhe jetën juridike ta rregulloj sipas shembullit bizantin, por me 1389 u përmbys shteti i Nemanajve kurse populi iu ka kthyer zakoneve, te cilet janë ruajtur sot e kësaj dite te serbet (skizmatiket Shqiptare ) dhe Shqiptaret ne Kosove, me saktë ne metohi (dukagjin ) .

Kjo është dëshmia e dyte e cila vërteton se Nemanjiqet ishin me prejardhje shqiptare”. ….”Nemanja ne fillim nuk ka qene zhupan i madh por eshte quajtur“Dorezon – dëshmitar i madh“

Kurse me vone ne ndikimin e grekeve dhe sllaveve e ka marr emërtimin thirrjen e zhupanit te madh .

Si dorëzon i madh shprehje shqipe = sundimtar; sinonim i shprehjes sundia e cila përdorej ne mesjete ka pasur kalorësi dhe njerëz te vet, te cilët ishin kalorësit e bujaret e tij, e nëpërmjet te te cilëve ka sunduar . Kjo është dëshmia e 4 per metodën shqiptare te sundimit te dinastisë Nimani ne Serbinë mesjetare .

Unë te gjitha këto i di sepse e zotëroj mire gjuhen e vjetër greke, dhe e di edhe gjuhen shqipe duhet te jete shqiptar skizmatik – shka dhe zakonet shqiptare . Per ketë arsye ju njoftoj qe ketë element dhe fakt ta keni parasysh ne punen tuaj te ardhme, nese keto gjer me tani nuk i keni te njohura . Ndërsa dëshmitë origjinale per piken 1 mund ti gjeni ne Hilendar kurse te tjerat mund t’i gjeni ne Metohi (Dukagjin ) sidomos ne punimet e Dr. Milutin Gjuriqiqit .

“Kjo është letra anonime e një popi ortodoks i cili thotë: Na falni qe nuk mund te nënshkruhem nen këtë informatë, sepse, si serb (shqiptar – skizmatik ) frikësohem .“ (20.IX.1985)

Pra shqiptar -skizmatik . Pra shka -shkije. . Ne i quajtëm shkije se ata ishin vetëm të fesë ortodokse dhe flisnin shqip. Pra ata ishin shqiptarë. Kurse Vula e Stefan Nemanit , gjendet ne Muzeun e Beogradit: e shkruar greqisht .


Nga muzeu i Beogradit : Pečat velikog župana Stefana Nemanje, 1166–1199. (?) godine Zaveti i poruke. Stefan Nemanja – devet vekova « Narodni mhttps://njekomb.org/wp-admin/post-new.php#wpseo-meta-section-readabilityuzej u Beogradu

(https://www.pinterest.com/elaelam/srbija/


The seal of Grand Zupan Stefan Nemanja, one of only two verified surviving specimens, acquired in 1978 by the National Museum in Belgrade. The charter this seal was originally attached to no longer survives, but the style and Greek it is written in indicate it as part of the rich late-12th century diplomatic activity of the rejuvenated Raskan court.( http://www.srpskoblago.org/serbian-history/serbian-medieval-history/rulers/stefan-nemanja.html 21015 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Serbët nuk kanë histori. Do i godasim rrenat serbe !
Serbët nuk kanë histori. Do i godasim rrenat serbe !
https://1.bp.blogspot.com/-nwql6spMYkE/X1E8zRf9oeI/AAAAAAAADys/iSQUr8CWkAEr-H4MbU5bggylIXlx3O4agCLcBGAsYHQ/s320/20200903_205657.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-nwql6spMYkE/X1E8zRf9oeI/AAAAAAAADys/iSQUr8CWkAEr-H4MbU5bggylIXlx3O4agCLcBGAsYHQ/s72-c/20200903_205657.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/serbet-nuk-kane-histori-do-i-godasim.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/serbet-nuk-kane-histori-do-i-godasim.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy