Publicite

Tërheqja e anijes kërkimore turke, reagon kryeministri i Greqisë

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis tha sot se kthimi për në Turqi i anijes kërkimore turke “Oruc Reis” është hapi i parë pozitiv në...


Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis tha sot se kthimi për në Turqi i anijes kërkimore turke “Oruc Reis” është hapi i parë pozitiv në shtendosjen e tensioneve në mes të dy vendeve.

Anija kërkimore “Oruc Reis” është rikthyer në Antali.

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë u rritën së fundmi lidhur me pretendimet e të dyja palëve për burimet natyrale Mesdheun Lindor.

“Kthimi i ‘Oruc Reis’ është hapi i parë pozitiv. Shpresoj që të ketë vazhdimësi në këtë aspekt. Ne duam të bisedojmë me Turqinë, por në një klimë ku nuk do të ketë provokime”, u tha në gazetarëve në Selanik, kryeministri grek, Mitsotakis.

Ai tha se dialogu është mënyra e vetme për të tejkaluar problemet që kanë dy shtetet sa i përket përcaktimit të kufirit ujor.

“Hapi i parë (nga Turqia) do të përmirësojë situatën sa i përket marrëdhënieve tona dypalëshe”, tha ai.

Tensionet mes Athinës dhe Ankarasë u përkeqësuan, pasi Turqia rinisi kërkimet për gaz dhe naftë jashtë ishullit grek Kastellorizo.

Turqia dërgoi anijen kërkimore “Oruc Reis” të shoqëruar nga anijet ushtarake, duke bërë që Greqia të dërgonte anijet e veta në zonë për të monitoruar punën e Turqisë./ Burimi REL

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Tërheqja e anijes kërkimore turke, reagon kryeministri i Greqisë
Tërheqja e anijes kërkimore turke, reagon kryeministri i Greqisë
https://1.bp.blogspot.com/-pPiCxGlR8Nk/X1_YOdvYpBI/AAAAAAAAD-Q/8RiKtGq7RJMdKOc-9cxZjgdM3LHjKB7bwCLcBGAsYHQ/s320/20200914_225159.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pPiCxGlR8Nk/X1_YOdvYpBI/AAAAAAAAD-Q/8RiKtGq7RJMdKOc-9cxZjgdM3LHjKB7bwCLcBGAsYHQ/s72-c/20200914_225159.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/terheqja-e-anijes-kerkimore-turke.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/terheqja-e-anijes-kerkimore-turke.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy