Publicite

Ukrainasja me origjinë shqiptare, kthehet të jetojë në vendin e të parëve

Vendlindje ka Ukrainën, por me kombësi është shqiptare. Quhet Nelly dhe flet shqip. Në një rrëfim Nelly flet për origjinën e saj. Nelly ka l...


Vendlindje ka Ukrainën, por me kombësi është shqiptare. Quhet Nelly dhe flet shqip. Në një rrëfim Nelly flet për origjinën e saj.

Nelly ka lindur në Karakurt të Ukrainës, por me origjinë është shqiptare.

“Nga Korça. Dhe ne flasim vetëm shqip. Kur linda, dëgjoja vetëm shqip. Jo rusisht, jo ukrainisht, vetëm shqip”.

Më vonë Nelly kuptoi që ishte shqiptare ndodhi kur pa që nuk ngjasonte me fëmijët e tjerë.

“Unë jam me flokë të zeza, sy të mëdhenj. Kur më pyesnin nga je ti? Nga cili vend i botës? Ti nuk je nga Ukraina. Unë thosha, po, kam lindur këtu, vetëm se unë jam shqiptare me origjinë”.

Nelly tregon se përmes videokasetave, ajo ka mësuar të kërcejë vallet shqiptare. Ndërsa më pas u diplomua, duke u përfaqësuar pikërisht me Shqipërinë.


“Kur unë dëgjoj muzikë shqip, mua zemra do të kërcej. Gjaku ngrihet dhe unë kërcej. Djali im kur ngrihet në mëngjes i vë muzikë shqip”.

Megjithatë, valltarja me origjinë shqiptare nuk u mjaftua vetëm me historitë e familjarëve, por erdhi të zbulonte tokën e të parëve të saj si dhe të mësonte në Universitetin e Tiranës gjuhën shqipe, kur dhe u bekua me fëmijën e parë.

“3 muaj pasi erdha ne Shqipëri, mësova se isha shtatzënë. 10 vjet ne donim fëmijë por nuk mundëm. Shkova në universitet, mësova me barkun e madh. Mësova shqip dhe bëra pagëzimin dhe i dhashë emrin Ervin”.

Për t’i shpërblyer ndihmën që i dhanë shqiptarët gjatë shtatzënisë, Nelly ka ndërmarrë një nismë.

“Dua t’u mësoj pa pagesë shqiptarëve vallëzimet. Për mua është shumë e tëndësishme që të dijë e gjithë bota shqip”.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ukrainasja me origjinë shqiptare, kthehet të jetojë në vendin e të parëve
Ukrainasja me origjinë shqiptare, kthehet të jetojë në vendin e të parëve
https://1.bp.blogspot.com/-_g3OBxfozQk/X1dh4bqzg5I/AAAAAAAAD00/slyI4PGSoE03vd1JvRwy5CDgt4mIDUScgCLcBGAsYHQ/s320/20200908_124859.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_g3OBxfozQk/X1dh4bqzg5I/AAAAAAAAD00/slyI4PGSoE03vd1JvRwy5CDgt4mIDUScgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200908_124859.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/ukrainasja-me-origjine-shqiptare.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/ukrainasja-me-origjine-shqiptare.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy