Publicite

Vërtetohet që Shqipërinë e ka bekuar i madhi Zot! Gjenden gjërat e rralla në Lumin Shkumbin, ja sa vlejnë

Buzë lumit Shkumbin janë zbuluar disa objekte antike që i përkasin periudhës ilire dhe romake. “Rangersat tanë gjatë monitorimit të Zonave t...


Buzë lumit Shkumbin janë zbuluar disa objekte antike që i përkasin periudhës ilire dhe romake.


“Rangersat tanë gjatë monitorimit të Zonave të Mbrojtura kanë zbuluar në afërsi të fshatit Sulzotaj, buzë lumit Shkumbin, disa objekte antike, të cilat iu dhanë për ruajtje Muzeut Historik Lushnjë”, shprehet ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi.

Sipas specialistëve të fushës, paretet qeramike i përkasin periudhës qytetare ilire, ndërsa objekti tjetër është një tjegull të periudhës romake, ruajtur në gjendje shumë të mirë. Objektet janë ekspozuar në muze dhe nga tani mund të vizitohen nga të apasionuarit e historisë.

“Gjetjet historike në zonat natyrore, janë ofertë e shtuar e Zonave tona të Mbrojtura. Pranë të njëjtit vend ku u gjetën këto objekte, disa muaj më parë u identifikua nga specialistët një urë romake. Sipas arkeologëve kjo urë lidhte Via Egnatia me Apoloninë”, shprehet Klosi.
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Vërtetohet që Shqipërinë e ka bekuar i madhi Zot! Gjenden gjërat e rralla në Lumin Shkumbin, ja sa vlejnë
Vërtetohet që Shqipërinë e ka bekuar i madhi Zot! Gjenden gjërat e rralla në Lumin Shkumbin, ja sa vlejnë
https://1.bp.blogspot.com/-mcYadZwwJSo/X1uKY1-iXPI/AAAAAAAAD6Q/dBgJbh9vHSUnQJ_L7CZK4ocg7qTqCNEywCLcBGAsYHQ/s320/20200911_163044.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mcYadZwwJSo/X1uKY1-iXPI/AAAAAAAAD6Q/dBgJbh9vHSUnQJ_L7CZK4ocg7qTqCNEywCLcBGAsYHQ/s72-c/20200911_163044.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/09/vertetohet-qe-shqiperine-e-ka-bekuar-i.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/09/vertetohet-qe-shqiperine-e-ka-bekuar-i.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy