Publicite

“8 mijë ushtarë amerikanë në Shqipëri”, çfarë paralajmëroi ministrja e Mbrotjes për vitin e ardhshëm

Ministrja Olta Xhaçka bëri të ditur gjatë prezantimit të projektbuxhetit për mbrojtjen në Komisionin Parlamentar të Sigurisë, se vitin tjetë...


Ministrja Olta Xhaçka bëri të ditur gjatë prezantimit të projektbuxhetit për mbrojtjen në Komisionin Parlamentar të Sigurisë, se vitin tjetër, në Shqipëri do të organizohet një nga stërvitjet më të mëdha që janë zhvilluar ndonjëherë.

Stërvitja “Defender-2021”, një stërvitje dypalëshe me SHBA, do të sjellë në vendin tonë 8 mijë trupa amerikane, që do të dislokohen në disa rajone të vendit dhe në disa reparte te Forcave tona te Armatosura.

Sa i përket buxhetit, Xhaçka u shpreh se ai për Ministrinë e Mbrojtjes do të jetë 1.5% i Prodhimit të Brendshëm Bruto (GDP).

Në shifra konkretë, sipas saj, buxheti do të jetë 2.7 miliardë lekë më shumë ose 11.8% më i lartë se viti 2020.

Olta Xhaçka: “Buxheti vijon rritjen si në vlerë nominale edhe si përqindje e PBB. Për vitin 2021, buxheti për mbrojtjen do të jetë 1.5% e Prodhimit të Brendshëm Bruto (GDP).

Buxheti në përputhje me angazhimet në Samitin e Uellsit, 1.75% e PBB në 2022 dhe 1.85% e PBB në 2023. Pavarësisht goditjes së ekonomisë nga pandemia, ne po i përmbahemi angazhimit tonë.  Buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 2.7 mld lekë më shumë ose 11.8% më i lartë se viti 2020.

Buxheti mbështet shpenzimet për personelin, arsimimin, modernizimin, operacionet brenda e jashtë vendit. Rikthyem kompensimin e ushqimit për 4 mijë efektivë të FA, u hoq nga qeveria Berisha në 2013, pak ditë para dorëzimit të pushtetit.

Modernizim i njësive luftuese si Forcat Speciale, Batalioni Komando, batalioni i dytë i këmbësorisë.

Mbështesim stërvitjet e përbashkëta. Në 2021, Defender – 2021, stërvitja dypalëshe me SHBA, më e madhja e zhvilluar në Shqipëri. 8 mijë trupa amerikanë do të dislokohen në disa rajone të vendit dhe reparte të Forcave të Armatosura”.
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “8 mijë ushtarë amerikanë në Shqipëri”, çfarë paralajmëroi ministrja e Mbrotjes për vitin e ardhshëm
“8 mijë ushtarë amerikanë në Shqipëri”, çfarë paralajmëroi ministrja e Mbrotjes për vitin e ardhshëm
https://1.bp.blogspot.com/-hXqAdWebuHM/X5r9QThkxKI/AAAAAAAAEN0/THAPf-K7uv0GDko-5hPQH32419y3FY8tgCLcBGAsYHQ/s320/20201029_183402.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-hXqAdWebuHM/X5r9QThkxKI/AAAAAAAAEN0/THAPf-K7uv0GDko-5hPQH32419y3FY8tgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201029_183402.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/8-mije-ushtare-amerikane-ne-shqiperi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/8-mije-ushtare-amerikane-ne-shqiperi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy